Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

KULTURA

Mazowsze w Koronie, czyli pieśni pielgrzymów w Opactwie

wtorek, 05 czerwca 2018 12:36 / Autor: Radosław Mizera
Mazowsze w Koronie, czyli pieśni pielgrzymów w Opactwie
Radosław Mizera

Tegoroczny piętnasty już sezon cyklu Mazowsze w Koronie, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury, związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piąty koncert w ramach cyklu odbędzie się 17 czerwca o godz. 17. 00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Opactwie. Wystąpi m.in. zespół Ars Nova, który zagra na historycznych instrumentach, takich jak pomort, krumhorn czy viola da gamba.

- Kto choć raz był pielgrzymem wie doskonale, jak ważna jest w wędrówce pieśń na ustach. Dzięki niej każdy krok, mimo zmęczenia, wydaje się łatwiejszy. Wiedziano o tym od dawna. Kolejny koncert Mazowsza w Koronie będzie poświęcony średniowiecznym i późniejszym pieśniom pielgrzymów, zdążających do sanktuariów na terenie całej Europy - opowiada Radosław Lubiak z Mazowieckiego Instytutu Kultury.

17 czerwca w kościele w Opactwie zagrają i zaśpiewają Chór Animato z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach pod batutą Olivii Kaczyńskiej oraz Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova. Wykonawcy zaproszą słuchaczy do wspólnej muzycznej wędrówki przez polskie sanktuaria, do których od dawna udawały się i udają nadal rzesze pielgrzymów: Częstochowa, Studzianna, Gidel czy Wielka Wola. Na szlaku pojawi się też Trzebnica, do której pielgrzymi przybywali, by oddać hołd św. Jadwidze, patronce Śląska. Nie zabraknie również pieśni rozbrzmiewających niegdyś na słynnej Camino – drodze do Santiago de Compostella. Artyści wykonają także pieśni, które, obok kazań, znalazły się w księdze El Libre Vermell w klasztorze Montserrat.

Publiczność będzie miała okazję usłyszeć ten wyjątkowy repertuar w wykonaniu muzyków specjalizujących się w grze na historycznych instrumentach, takich jak: skrzypce renesansowe, fidel, viola da gamba, pomort czy krumhorn. Szczególne historyczne instrumentarium da wyobrażenie o tym, jak ta intrygująca muzyka mogła brzmieć w przeszłości. Pozwoli też lepiej zrozumieć ją współczesnym odbiorcom i przekonać ich, że muzyka dawna może być nam wyjątkowo bliska.

Współorganizatorami koncertu w Opactwie są Powiat Kozienicki i parafia Wniebowzięcia NMP w Opactwie.