Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

Dekada Teatru Scene

niedziela, 11 maj 2014 17:44 / Autor: Radosław Mizera
Dekada Teatru Scene
Radosław Mizera

Teatr Scene, działający przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri w Radomiu, obchodził jubileusz dziesięciolecia istnienia na scenie. Uroczystość odbyła się nowej w sali teatralnej Oratorium Księży Filipinów przy ulicy Grzybowskiej. Dekada istnienia zespołu to 21 premier i wiele cennych nagród na różnych festiwalach ogólnopolskich.

Ks. Mirosław Prasek, dyrektor szkoły jest dumny z działalności teatru. - Wszystko zaczęło się od zajęć z teatrologii, czy konkursów poetyckich. Te doświadczenia przyczyniły się do powstania zespołu aktorskiego. Staramy tworzyć kulturę. Nasze Oratorium wyzwala właśnie takie inicjatywy - mówi ks. Prasek.

Opiekunem zespołu jest Wojciech Ługowski, aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. - Najbardziej motywujące jest to, że wielu dyrektorów zawodowych teatrów podkreśla, że nasz zespół działa na pograniczu profesjonalizmu. I to jest właśnie piękne w naszej pracy. Wielu uczniów uczy się grać na deskach, operować głosem, dykcją, myślenia teatrem. To wszystko przydaje się w dorosłym życiu. To taka nasza edukacja teatralna - powiedział Wojciech Ługowski.

Podczas jubileusz młodzi aktorzy zaprezentowali nowe przedstawienie pt. "Bal jakiego i Ionesco by nie wymyślił". Była to rzecz o kondycji współczesnej kultury oparta na tekstach Eugene Ionseco a także Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Mirona Białoszewskiego i Stanisława Barańczaka.

Pierwszym krokiem do powstania teatru szkolnego było przygotowanie programu artystycznego "Pejzaż Golgoty", który związany był z prezentacją obrazów krakowskiej malarki Janiny Blicharskiej-Linar. Okazało się, że są w szkole młodzi ludzie, którzy chcieli pokazać swoje „aktorskie” umiejętności nie tylko na szkolnych akademiach.

W 2004 roku powstał spektakl na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który został zatytułowany: "Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić Polaków portret własny".

W teatrze szkolnym występują tylko uczniowie szkoły. Każda kolejna sztuka to kolejny zespół aktorski. Jedni odchodzili, ale zawsze pojawiali się ich następcy. W ciągu tych 10 lat działalności szkolnego teatru, wystąpiło w 21 spektaklach ponad stu uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu. Jeden z nich w tym roku kończy Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Co roku Teatr Scene jeździ na festiwale i przeglądy teatralne, z których przywozi liczne nagrody m.in. Grand Prix „Złoty Gargulec” na Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym „Spotkania Zamkowe” w Szydłowcu 2004 r., I miejsce na IX Przeglądzie Teatrów Szkół Katolickich w Józefowie 2006 r., I miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „SOFFT 2009”.

Od początku istnienia naszego Teatru Scene odpowiadają za niego Wojciech Ługowski - reżyser, Agnieszka Kobierska - muzyka i Wojciech Sałek - scenografia i kostiumy.