KULTURA
Radom stolicą piosenki żeglarskiej
Po raz 38. w Radomiu odbył się festiwal szantowy Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską RAFA.
„RAFA” to jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Jego twórcą był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół „Stare Dzwony". To przyniosło wydanie pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi. W roku 1989 organizację „RAFY” przejął klub BRA-DE-LI z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji „RAFA” stała się imprezą ogólnopolską i z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność. Ostatnie trzy edycje organizował Dom Kultury "Idalin".
W tym roku udział w "RAFIE" udział wzięło 12 zespołów i solistów z całej Polski, m.in z Kielc, Warszawy, Augustowa, Szczecina, Mikołajek. Nie zabrakło również uczestników z Radomia. - W większości to dla nas nowe zespoły i to cieszy. Chcemy, żeby festiwal rozwijał się - mówi Rafał Błędowski - dyrektor artystyczny festiwalu.
W Radomiu działają ośrodki żeglarskie, nieprzerwanie od blisko 40. lat odbywają się Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską. - Myślę, że im dalej od morza, tym większa za nim tęsknota - mówi Rafał Błędowski:
W przeglądzie udział wziął Robert ROOBI Krzyżanowski z Kielc, który szanty śpiewa od dwóch lat. Sam jest żeglarzem, a klimat Mazur chce przekazywać dalej:
Jeden ze swoich autorskich utworów zaprezentował podczas przesłuchań konkursowych:
Na radomskiej scenie zaprezentował się również zespół Zwrot Przez Twarz z Warszawy:
Poziom tegorocznego festiwalu był zdecydowanie wyższy niż w ubiegłym roku - mówi Grzegorz Molenda - dyrektor Domu Kultury "Idalin":
W kategorii do 18 lat zwyciężył zespół Kawen Folk Group z Augustowa. W konkursie dla uczestników powyżej 18 lat zdaniem jury najlepszy był Roman Tkaczyk. Podczas koncertu finałowego wystąpiły zespoły: Pod Wiatr, Ryczące Dwudziestki, EKT - Gdynia. Patronat medialny nad Festiwalem sprawowało Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/34224-radom-stolica-piosenki-zeglarskiej#sigProGalleriac0df7b9221