KULTURA
W Roku Oskara Kolberga
Przed nami kolejne wydarzenia związane z Rokiem Oskara Kolberga.
Jak informuje Ewa Szczepanowska z Muzeum Wsi Radomskiej- W Roku Oskara Kolberga zwracamy szczególną uwagę na wszystkie wydarzenia związane z jego życiem i dokonaniami. 3 czerwca 2014 roku w124. rocznicę śmierci znakomitego etnografa i folklorysty, który zmarł w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w stolicy Małopolski odbyły się uroczystości poświęcone pamięci badacza kultury ludowej. Na cmentarzu Rakowickim odsłonięto odrestaurowany nagrobek etnografa. Na placu Wolnica- przed Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli fragmenty dzieł Kolberga i zaprezentowano wystawę "Oskar Kolberg (1814-1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf" zrealizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej oraz Instytut Muzyki i Tańca. Ekspozycja prezentowała głównie zdjęcia i zapiski etnografa- informuje Ewa Szczepanowska ze skansenu.
Wyjątkowych wydarzeń nie zabraknie w najbliższy weekend także w Przysusze, miejscu urodzin Oskara Kolberga- zapowiada Ewa Szczepanowska. 7 czerwca 2014 o godzinie 11.00 w Domu Kultury rozpocznie się sesja popularnonaukowa z okazji 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga. Organizatorem sesji jest Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze. W niedzielę, 8 czerwca 2014 roku, w muszli koncertowej odbędą się 55. Dni Kolbergowskie. Ich program przedstawia się następująco:
9.30 – rozpoczęcie
9.40 – przegląd kapel i śpiewaków ludowych, część I
14.00 – otwarcie 55. Dni Kolbergowskich (odsłonięcie ławeczki Oskara Kolberga, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej)
15.30 – przegląd kapel i śpiewaków ludowych, część II
17.00 – występ dziecięcych zespołów „Wolanianki” i „Kukułeczki”
18.00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
Przeglądowi towarzyszą kiermasz sztuki ludowej oraz warsztaty rękodzieła.
Zapraszamy również serdecznie do zwiedzania Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze(oddział) Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, w którym, oprócz wystawy stałej, można zobaczyć ekspozycję czasową zatytułowaną „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”- dodaje Ewa Szczepanowska.