Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

KULTURA

Niedziela z archeologią

wtorek, 15 lipca 2014 09:55 / Autor: Elżbieta Warchoł
Niedziela z archeologią
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN
w Warszawie i „Rewitalizacja” Sp. z o.o. zapraszają  20 lipca br. na pierwszą  „Niedzielę z archeologią”.

Tematem przewodnim niedzielnego spotkania będzie historia Radomia odkrywana od kilku dziesięcioleci przez archeologów.
Pokażemy najstarszy, piastowski Radom epoki średniowiecza oraz kwitnący ośrodek czasów jagiellońskiego renesansu- zapowiadają Małgorzata Cieślak- Kopyt, kierownik Działu Archeologii Muzeum w Radomiu, Katarzyna Solarska, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Wojciech Marciniak, Rewitalizacja Sp. z o.o.
Nowością będą odkrycia ekspedycji radomskiej Instytutu Archeologii i Etnologii  PAN,  Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego  dokonane w ostatnich latach na cmentarzu grzebalnym z przełomu XVIII i XIX wieku (grodzisko Piotrówka).
W kamienicach Gąski i Esterki (Rynek 4/5, Oddział Muzeum i m. Jacka Malczewskiego) odbędą się zajęcia dla dzieci: wykopaliska  dla najmłodszych, warsztaty tkackie i ceramiczne oraz prelekcja archeologiczna: Radom– szkice z dziejów. Prelekcja przybliży najstarsze odkrycia archeologiczne związane z terenem na którym obecnie rozwija się nasze miasto, m. in. najstarsze znaleziska z epoki kamienia, skarby epoki brązu i osadnictwo z przełomu er.
12.00– prelekcja „Radom- szkice z dziejów”
13.00– wykopaliska dla najmłodszych
14.00- warsztaty tkackie i ceramiczne
Kamienica Starościńska,  ul. Grodzka 8 (wybudowana na zamkowym „domu wedle bramy”) wprowadzi państwa w klimat kolejnych epok: późnego średniowiecza, renesansu i okresu nowożytnego. Zobaczycie  jak wyglądał królewski zamek w Radomiu w wiekach XIV- XVIII, zaś końcowym akordem wizyty będzie prezentacja reliktów cmentarza z przełomu XVIII i XIX wieku, które będą  udostępnione w pomieszczeniach stacji archeologicznej Polskiej Akademii Nauk- zapowiadają organizatorzy.
Osobnym wydarzeniem będzie możliwość przyjrzenia się gotycko- renesansowym reliktom radomskiego ratusza, po których oprowadzi archeolog ze spółki Rewitalizacja.
10.00– 14.00– zwiedzanie  ekspozycji  reliktów architektoniczno-archeologicznych założenia  zamku radomskiego ,, Dom wedle Bramy’’ ( Rewitalizacja Sp. z o.o); prezentacja znalezisk archeologicznych pochodzących z nowożytnego cmentarza odkrytego na grodzisku „Piotrówka”  (Instytut Archeologii i Etnologii  PAN Stanowisko Radom)
14.00– 16.00– zwiedzanie wykopalisk archeologicznych na radomskim  rynku– relikty gotycko-renesansowego ratusza (badania Rewitalizacja Sp z o.o.)
(za: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu)