Muzea
"Koronka i haft" skansen zaprosił na wyjątkową wystawę
Narzędzia przeznaczone do wytwarzania tkanin, sposoby ich wyrobu oraz typowe stroje mieszkańców dawnej wsi - na wyjątkową wystawę pod nazwą "Koronka i haft" zaprosiło Muzeum Wsi Radomskiej.
To kolejna prezentacja i warsztaty zorganizowane w radomskim skansenie. W Domu Ludowym zwiedzający mogli zobaczyć narzędzia przeznaczone do wytwarzania tkanin, prześledzić sposoby ich wyrobu oraz zobaczyć odświętne i typowe stroje mieszkańców wsi. Co najważniejsze, proces ich powstawania był mozolny i długotrwały. - Dlatego też odświętny ubiór był tak szczególnie traktowany - mówi Katarzyna Sławińska:
Obróbka lnu i wełny, wytwarzanie z nich płócien, szycie ubrań i tkanin dekoracyjnych oraz późniejsze ich ozdabianie były domeną kobiet. Umiejętności te przekazywane były pokoleniowo, a młode dziewczęta zaczynały tkać przeważnie w wieku 17 lat, ale już w wieku 15 lat nabywały umiejętności przędzenia, najpierw na przęślicy, później na kołowrotku. Dziewczęta przede wszystkim wykonywały tkaniny na własny posag, w czym pomagały im matki i babki. Opinia o umiejętnościach tkackich panny szybko rozchodziła się po całej okolicy, a między innymi od tego zależało czy jest dobrą kandydatką na żonę.
Pani Krystyna Kołtun przyjechała z Cudnowa. Całe życie zajmuje się szydełkowaniem. W czasie pomiędzy obowiązkami w gospodarstwie i codzienną modlitwą znajduje czas na robienie pradziwych arcydzieł. To teraz głównie ozdoby choinkowe z kordonka, ale też serwety i drobne elementy garderoby: rękawiczki i skarpetki:
Hafciarstwem i koronkarstwem zajmuje się z kolei pani Władysława Barbara Drachal z Kozienic:
Z Kozienic przyjechał także pan Zbigniew Kurasiewicz. Jego pasją jest rzeźba. Zamiłowanie i umiejętności odziedziczył po ojcu:
Warsztaty wyplatania krajki poprowadziła Katarzyna Sławińska ze skansenu:
Technikę haftu krzyzykowego do perfekcji opanowały panie ze Stowarzyszenia Aktywni „Na Targowej”:
Pani Teresa Majkusiak przyjechała ze Skaryszewa. Z dumą prezentowała haftowany jeszcze przez swoją matkę obrus. - To pamiątka rodzinna, która ma dla mnie wyjątkowe znaczenie - dodaje:
Wystawie towarzyszyły pokazy pracy twórców ludowych. Swoje umiejętności prezentowali m.in. Barbara Drachal - pokaz haftu, Zbigniew Kurasiewicz – rzeźba,Stowarzyszenie Aktywni „Na Targowej” – pokaz szydełkowania, haftu krzyżykowego czy Krystyna Kołtun - pokaz szydełkowania. Warsztaty wyplatania krajki poprowadziła Katarzyna Sławińska.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/48700-koronka-i-haft-skansen-zaprosil-na-wyjatkowa-wystawe#sigProGalleria475d349ec4