Muzea
Udoskonalany i wyróżniany ciągnik wsród eksponatów Muzeum Wsi Radomskiej
Dzięki dotacji celowej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego radomskiemu skansenowi udało się pozyskać ciągnik Super SAM 18 KM - maszynę skonstruowaną przed trzydziestu laty przez konstruktora-amatora Benedykta Sielatyckiego ze Zduńskiej Woli.
Zbudowany 30 lat temu ciągnik zwraca uwagę faktem własnego projektowania zespołów napędowych, dojrzałością konstrukcji i wykorzystanymi technologiami.
Super SAM 18 KM jest napędzany silnikiem wysokoprężnym, dwucylindrowym widlastym, chłodzonym powietrzem, typu 2KVD 9SVL o mocy 18 KM, pochodzącym z nośnika narzędzi RS-09 produkowanego do 1968 roku w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Skrzynia biegów własnego projektu i wykonania, 6-przełożeniowa z reduktorem, podobnie most napędowy ze zwolnicami na końcach półosi. Zespoły te wraz z silnikiem połączone są w jeden samonośny blok. Wałek przekaźnika tylny dwubiegowy, o obrotach niezależnych 540 obr./min. i 750 obr./min., między osiami wałek do napędu kosiarki. Hydraulika 3-sekcyjna – obsługuje tylny podnośnik narzędzi w układzie standardowym TUZ, spychacz czołowy oraz ramię kosiarki bocznej listwowej. Zawieszany na podnośniku siewnik 4-rzędowy jest maszyną otrzymującą napęd mechanizmu od kółek jezdnych. Hamulce zasadnicze mechaniczne działające na półosie napędowe, rozdzielne. Ciągnik jest wyposażony we wszystkie wymagane przepisami światła i sygnały. Po badaniach technicznych został dopuszczony do ruchu drogowego.
Ciągnik w 1985 roku został nagrodzony w grudniowej edycji adresowanego do wiejskich racjonalizatorów permanentnego konkursu tygodnika „Nowa Wieś” .Rok później ten sam ciągnik zyskał II nagrodę w VII Ogólnokrajowym Konkursie Postęp Techniczny w Ogrodnictwie. W 1992 roku jego udoskonalony następca został zaprezentowany w ogólnopolskim konkursie Telewizji Polskiej dla racjonalizatorów wiejskich, w którym oceniający, konstruktorzy Zakładów Mechanicznych „Ursus”, przyznali Sielatyckiemu pierwszą nagrodę w postaci ciągnika Ursus 3512 (postlicencyjna wersja Ursusa Massey-Ferguson 255).
Modele odlewnicze na bazie swych projektów Benedykt Sielatycki opracował wraz z żoną – absolwentką technikum mechanicznego, pracującą w odlewni.
Więcej o maszynie oraz jej konstruktorze przeczytać można tutaj.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/50859-udoskonalany-i-wyrozniany-ciagnik-wsrod-eksponatow-muzeum-wsi-radomskiej#sigProGalleria39212dc28c