KULTURA
Spotkania z nauką – MINI FESTIWAL NAUKI w Amfiteatrze
MOK Amfiteatr organizuje w sobotę, 2 października Spotkania z nauką – MINI FESTIWAL NAUKI. Wydarzenie od godz. 15:00. WSTĘP WOLNY!
W sobotę, 2 października Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr" zaprasza na MINI FESTIWAL NAUKI. W programie warsztaty prowadzone przez Centrum Nauki Kopernik! Posłuchamy wykładu o triasowych gadach ze Śląska, zobaczymy interaktywny pokaz edukacyjny z robotami w roli głównej!
Centrum Nauki Kopernik zaprezentuje trzy warsztaty:, „Umysł przyłapany", „Kopernik na kółkach" oraz „Muzyka",
„Kopernik na kółkach" czyli mobilne stanowisko z doświadczeniami. Do niewielkiego wózka spakowano ponad 60 eksperymentów! Sami jesteśmy ciekawi co znajdziemy w środku.
„Umysł przyłapany" to istna magia... W jaki sposób iluzjoniści wykorzystują niedoskonałości naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na poczucie czasu? Jak specjaliści od reklamy stosują w praktyce wiedzę o funkcjonowaniu umysłu?
„Muzyka" Zastanawiacie się czym jest dźwięk dla fizyka i artysty? Może sprawdzaliście jak działa metronom. Na pewno wszystko może być instrumentem? Żadnych z tych pytań nie pozostawimy bez odpowiedzi!
MINI FESTIWAL NAUKI to również Robotrons – interaktywny pokaz na ekranach Waszych telefonów komórkowych. Razem z Kapitanem Mieciem będziemy bronić jego statku kosmicznego! Odbijemy planetę Ziemię, a także zapewnimy bezpieczeństwo cybernetyczne dla wszystkich stworzeń w całej galaktyce. Widzowie, razem z Transformerami wezmą udział w quizie wiedzy o kosmosie, będziemy odpierać ataki meteorytów w postaci wielkich balonów i walczyć z wirusem komputerowym. A to tylko część naszej historii... Szykuje się mnóstwo kreatywnej zabawy!
Dla koneserów spotkań przygotowaliśmy dla Państwa wykład z prof. Tomaszem Suleją. Co powiedzie na sensacyjne znaleziska triasowych płazów i gadów ze Śląska?. Spotkanie z poprowadzi Paweł Błach z działu projektów kulturalnych Amfiteatru.
Dr hab. Tomasz Sulej prof. IP PAN – polski paleontolog specjalizujący się w badaniu ewolucji bazalnych archozaurów i płazów z grupy temnospondyli oraz paleontologii triasu. Organizował wykopaliska w Krasiejowie, skąd opisał pięć nowych gatunków dużych i małych kręgowców triasowych. Uczestniczył w wydobyciu i opisaniu szczątków olbrzymiego dicynodonta Lisowicia bojani i dużego teropoda smoka wawelskiego z Lisowic koło Lublińca. Odkrył nowe stanowisko w Porębie skąd opisał najstarszego żółwia (wspólnie z Tomaszem Szczygielskim), oraz w Woźnikach skąd opisał (wspólnie z zespołem) pierwsze cynodonty z Polski. W 2006 roku z Jerzym Dzikiem i Grzegorzem Niedźwiedzkim brał udział w wykopaliskach w górach Karatau w Kazachstanie, skąd wspólnie z nimi opisał późnojurajskie prapióro. Zorganizował duże wykopaliska w Rosji i ekspedycję na Grenlandię. Powadzi Klub małego paleontologa w Muzeum Ewolucji IP PAN, w latach 2010-2019 kierownik Muzeum Ewolucji.
Dwukrotny laureat nagrody Travelery Odkrycie Roku (ze współpracownikami), zwycięzca Famelab 2017, laureat nagrody Prezesa PAN za popularyzację nauki (ze współpracownikami). W 2019 roku otrzymał nagrodę naukową Prezesa PAN. Mąż i ojciec piątki dzieci.
Program wydarzenia:
15:00-15:30 – pokaz „Muzyka" – Centrum Nauki Kopernik
16:00-16:30 – pokaz „Umysł przyłapany" – Centrum Nauki Kopernik
16:45-17:15 – animacja „Kopernik na kółkach" - Centrum Nauki Kopernik
17:45-18:15 – pokaz „Muzyka" - Centrum Nauki Kopernik
18:45-19:15 – pokaz „Umysł przyłapany" - Centrum Nauki Kopernik
19:30-20:00 – animacja „Kopernik na kółkach" – - Centrum Nauki Kopernik
15:00-17:15 – Stoisko Muzeum Ewolucji – prof. Tomasz Sulej
17:30-19:00 – wykład prof. Tomasza Suleja „Sensacyjne znaleziska triasowych płazów i gadów ze Śląska"
19:00-20:00 – Robotrons – interaktywny spektakl edukacyjny - dla dzieci w wieku 4-12 lat
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr" w Radomiu, ul. Daszyńskiego 5
Projekt z Budżetu Obywatelskiego 2021 – „Spotkania z nauką – poznać i rozumieć świat" finansowany jest z budżetu Gminy Miasta Radomia.
--