KULTURA
Piątkowe #PopołudniePlus prosto z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu powstało w 1968 roku. Mieści się w zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Posiada największy zbiór instrumentów ludowych w Polsce. Miejsce to odwiedziliśmy z mikrofonem Radia Plus Radom.
Z przewodnikami mieliśmy okazję zwiedzać jedyne takie muzeum w Polsce. Podziwialiśmy pomieszczenia, w którym prezentowane są wystawy stałe, eksponaty, instrumenty. Słuchaliśmy ciekawych opowieści o twórczości muzyków ludowych. Relacje słuchacze Radia Plus Radom mieli okazję wysłuchać w naszym programie #PopołudniePlus. Muzeum odwiedzili Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu powstało w 1968 roku jako Oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Zbiory własne zaczęło gromadzić od 1969 m.in. zakupując kolekcje instrumentów od twórców ludowych. Dla zwiedzających otwarte zostało 19 maja 1975 r., prezentując na pierwszej wystawie stałej polskie instrumenty i kapele ludowe oraz instrumenty z terenu województwa kieleckiego. Od 1976 roku jest placówką samodzielną, ukazującą aktualny stan polskiego instrumentarium ludowego. Siedzibą muzeum jest gotycko-renesansowy zamek z przełomu XV i XVI wieku . W zbiorach MLIM znajduje się ponad 2000 obiektów z terenów Polski i Europy (także instrumenty profesjonalne i mechaniczne), datowanych na XVII-XXI wiek. Szczególnie bogaty jest zbiór harmonii, cymbałów oraz dud. Organizuje także konkursy na budowę ludowych instrumentów muzycznych. Zbiory to ludowe instrumenty historyczne, typowe dla różnych regionów Polski w podziale na cztery grupy: idiofony, membranofony, chordofony i aerofony, m.in. suka lubelska, skrzypice polskie, tubmaryna, burczybas, kotły z XVII i XVIII w., harmonie z warsztatów polskich, dudy, ligawy, czy grzechotki ze świńskich pęcherzy.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu posiada w swoich zbiorach największą w Polsce kolekcję ludowego instrumentarium muzycznego. Jest jednym z najstarszych tego typu muzeów na świecie, a według niektórych muzykologów pierwsze w świecie tego typu samodzielne muzeum. Podstawową misją muzeum jest gromadzenie, ochrona, upowszechnianie i promowanie najcenniejszych obiektów i zjawisk materialnej i niematerialnej tradycji muzycznej związanej z ludowym instrumentarium, poszerzanie wiedzy na temat ludowych instrumentów i repertuaru muzycznego, budujących tożsamość narodową i lokalną, odkrywających muzykę ludu. Dodatkowo pozwalających postrzegać muzykę tradycyjną jako inspiratora twórców profesjonalnych, która przenikając do obszaru sztuki wysokoartystycznej, pozostawia w niej ślad w postaci dzieł wybitnych.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/58762-piatkowe-popoludnieplus-prosto-z-muzeum-ludowych-instrumentow-muzycznych-w-szydlowcu#sigProGalleria0fc57adad6