KULTURA
Wspominamy ludzi kultury i sztuki, którzy odeszli do wieczności
Byli aktorami, plastykami, autorami książek, fotografikami, pracowali w radomskiej bibliotece. 2 listopada wspominamy ludzi radomskiej kultury i sztuki.
Jerzy Stępkowski
Urodził się w 1953 roku we Włocławku. Po ukończeniu PWST w Warszawie pracował jako aktor w kilku teatrach (w Radomiu w latach 1980-91), był także nauczycielem dykcji, recytacji i zadań aktorskich w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu w klasach o profilu wokalnym. Zajmował się też reżyserią i inscenizacją spektakli teatralnych i widowisk, terapią zajęciową, adaptacjami dzieł literackich i recenzjami dla mediów. Pracował jako animator kultury w różnych placówkach kulturalnych. Zmarł mając 68 lat.
Stefan Rosiński
Urodził się w 1941 roku w Łucku. Był doktorem etnologii, muzealnikiem, twórcą koncepcji i pierwszym dyrektorem Muzeum Wsi Radomskiej. Pracował także w dziale etnograficznym Muzeum Okręgowego w Radomiu, potem w Urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykładał etnografię i problemy skansenowskie na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Ludowym w Turnie. Projektował założenia etnograficzne dla muzeów w Kozienicach i Przysusze. W latach 2002 – 2007 był dyrektorem Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Od 2008 roku pracował w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej 'Elektrownia”. Otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga 'Za zasługi dla kultury ludowej”, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł mając 80 lat.
Jerzy Madejski
Urodził się w 1942 roku w Radomiu. Był absolwentem liceum im. Tytusa Chałubińskiego i Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przez wiele lat pracował w radomskich mediach, był także wykładowcą i autorem kilkudziesięciu publikacji – artykułów i książek, m.in. monografii Iłży. Był także zamiłowanym fotografem i uczestnikiem wypraw wysokogórskich, organizatorem wielu wystaw fotograficznych. Założył w Radomiu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Austriackiej. Zmarł mając 78 lat.
Magdalena Bieńkowska
Urodziła się w 1946 roku. Pracowała jako pedagog szkolny w szkole podstawowej, potem gimnazjum nr 2 w Radomiu. Miała stopień harcmistrzyni, założyła i prowadziła młodzieżowy zespół piosenki żeglarskiej Bra-De-Li, który pod jej kierunkiem zdobył wiele nagród w konkursach muzycznych. W 1999 roku została laureatką Radomskiej Nagrody Kulturalnej. Od 2000 roku była prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego klubu Bra-De-Li. Była inicjatorką i dyrektorem Ogólnopolskich Spotkań z Piosenka Żeglarską 'Rafa” – jednego z najstarszych festiwali szantowych, członkiem PTTK od 1965 roku i wieloletnim członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zmarła mając 74 lata.
Genowefa Podgajniak
Urodziła się w 1928 roku. Po ukończeniu w 1955 roku studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim przyjechała do Radomia, gdzie przez kilkadziesiąt lat aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta i regionu radomskiego. Została kierownikiem Powiatowej – a potem wicedyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Aż do odejścia na emeryturę w 1990 roku organizowała punkty biblioteczne w terenie, prowadziła działalność instruktażową i propagowała czytelnictwo. Aktywnie uczestniczyła w pracach Towarzystwa Teatralnego, Stowarzyszenia Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego 'Renesans” oraz w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Była autorką wielu publikacji dotyczących regionu radomskiego, artykułów, biogramów i wspomnień. Za swą działalność została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi, branżowymi i regionalnymi. Zmarła mając 93 lata.
Jerzy Sekulski
Urodził się w 1941 roku w Elblągu. Prace w Radomiu rozpoczął w 1984 roku jako kierownik Filii Zbiorów Specjalnych w ówczesnej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Pracował również dla Instytutu Technologii Eksploatacji. W 1990 roku został zastępcą dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i na tym stanowisku pozostał aż do emerytury w 2008 roku. W latach 1996 – 2008 był redaktorem naczelnym kwartalnika 'Bibliotekarz Radomski”, członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia 'Renesans”. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Radomia za utworzenie 'Encyklopedii Radomia”. Zmarł mając 81 lat.
Karol Jabłoński
Był niezwykle utalentowanym scenografem, artystą malarzem. Od wielu lat pracował w radomskim teatrze, tworząc imponujące oprawy plastyczne spektakli. Wcześniej był scenografem w teatrze w Częstochowie, był także autorem scenografii dla teatru telewizji.
Leszek Kwiatkowski
Urodził w 1949 roku. Był artystą plastykiem, malarzem, nauczycielem i wychowawcą, organizatorem i uczestnikiem wielu wystaw. W latach 1977-88 był członkiem radomskiej grupy M-5. Uczył rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, pracował także w Klubie EMPiK, gdzie założył galerię sztuki. Od 2003 roku do emerytury pracował w Łaźni – Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii. Był laureatem wielu nagród, jego prace są w zbiorach muzealnych i prywatnych. Zmarł mając 72 lata.
Edward Kruk
Urodził się w 1932 roku. Ukończył Studium Form Fotograficznych w Warszawie z tytułem Instruktora Fotografii kategorii 5. Fotografowaniem zajmował się od 1959 roku, należał do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, pełniąc w nim różne funkcje. Był autorem i współautorem wielu wystaw i konkursów, pomysłodawcą, organizatorem i redaktorem 'Internetowej Galerii Zaproszonych” oraz cyklicznego konkursu 'Radomskie Małe Formaty”. Zajmował się dawnymi technikami szlachetnymi: fotografią bromową i gumą, ale także przetwarzaniem cyfrowym. Był członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, a w 2005 roku został członkiem Zarządu KF RP w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany za swą działalność, m.in. otrzymał złoty medal 'Za zasługi dla fotografii polskiej”. Zmarł mając 89 lat.