Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

KULTURA

Wystawy w Elektrowni

czwartek, 30 grudnia 2021 14:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
Wystawy w Elektrowni
foto: MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza do zwiedzania wystawy Piotra Lutyńskiego. Trzeba się pospieszyć! Ekspozycja będzie czynna tylko do końca grudnia! 

To już ostatni moment, żeby obejrzeć wystawę prac Piotra Lutyńskiego, artysty zajmującego się rzeźbą, malarstwem, wykonującego obiekty, instalacje, performance, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne - mówi Kinga Maszczyńska z Elektrowni.

Sztuka jest dla artysty materializacją wibracji światła, środkiem do odkrywania innych wymiarów rzeczy-wistości. Słowa klucze prezentowanej w Elektrowni wystawy to wielowymiarowość, materialność, niematerialność. Od końca lat 90. zwierzęta na dobre stały się współtwórcami działań i prac Lutyńskiego. Artysta wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, przekazując im swoją naturalność. Lutyński zawsze wybiera do "współpracy" takie zwierzęta, które nie zaznały swobody, pochodzą z hodowli i pobyt w sztucznie stworzonym, "artystycznym środowisku" nie jest dla nich dyskomfortem. 

 Drugą wystawą czynną w Elektrowni są prace Wojciecha Stana, historyka sztuki, fotografika i filmowca, urodzonego w Radomiu w 1934 roku.Wystawa w Elektrowni, prezentuje kilka „mocnych”, wyrazistych obszarów twórczości Jubilata z różnych lat. Bardzo dużo jest prac pełnych reporterskiej pasji, są to prace czarno-białe z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi z pracą Wojciecha Stana w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy. Sporo miejsca zajęły również fotografie Radomia, w tym dla tych obrazujących gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby świątyni sztuki. Jako nowy obszar poszukiwań z ostatnich dziesięcioleci aktywności fotografika, zaistniał monastycyzm, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań. Ekspozycja czynna do końca stycznia.

Z kolei na tarasie Elektrowni można podziwiać prace polskiej rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak - Borcz. „Granica” to instalacja artystyczna, za pomocą której artystka nawiązuje do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Instalacja dostępna do końca lutego.