KULTURA
Festiwal W cieniu sacrum – Dni Kultury Biblijnej
„W cieniu sacrum – Dni Kultury Biblijnej” to kilka dni wydarzeń ukazujących i przybliżających kulturę biblijną. Od 1 do 4 września w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Radomiu odbędą się wykłady i koncerty.
Festiwal rozpocznie 1 września wykład pt. "Polska muzyka cerkiewna". Wykład będzie ilustrowany muzycznie pieśniami i modlitwami ukazującymi bogactwo polskiej, prawosławnej liturgii. Całość zostanie przygotowana i wykonana przez prawosławnego teologa i równocześnie wybitnego śpiewka operowego – Łukasza Hajduczenię.
2 września odbędzie się koncert muzyki związanej z angielskimi i polskimi dworami królewskimi XVII I XVIII wieku pt. „Źródło wiecznego światła”. Koncert wykonają polscy artyści specjalizujący się w wykonawstwie historycznie poinformowanym.
3 września zaplanowane są dwa wydarzenia: wykład pt. „Niezwykłe kobiety w Biblii" – wygłoszony przez teologa ewangelickiego ks. Katarzynę Rudkowską oraz koncert pt. „Kobieta w Biblii". Koncert wykona zespół Kolegium Muzyki Ewangelickiej. Koncert "Kobieta w Biblii" tworzą utwory Jakuba Lubelczyka (muzyka i autor przekładu biblijnych pieśni) Claude’a Goudimela (muzyka) i Jakuba Gembickiego (autor przekładu biblijnych pieśni). Wszystkie pieśni są autorsko zaaranżowane przez wykonawców.
W niedzielę, 4 września, na zakończenie festiwalu zabrzmią „Pieśni i modlitwy z Wrzosowisk Północy". Będzie to koncert celtyckiej, sakralnej i świeckiej muzyki ze Szkocji wykonany przez polsko-szkocki zespół Celtic Triangle.
Mamy nadzieję, że nowy festiwal biblijny w Radomiu stanie się ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Mazowsza i Polski - mówi ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelickiej w Radomiu. Przybliży bogactwo i wielokulturowość Mazowsza i Polski. Festiwal ten ma być wyjątkowy. Ukaże różnorodność kultury związanej z Biblią. W sposób przystępny przedstawi różne zagadnienia teologiczne splatając je z ciekawymi koncertami. Wszystkie wydarzenia będą mieć charakter ekumeniczny - dodaje ks. Wojciech Rudkowski.
Wykonawcy:
Ilona Szczepańska absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno - Aktorskim (kierunek: Wokalistyka), w klasie śpiewu solowego prof. Agnieszki Monasterskiej (studia I i II stopnia - z wyróżnieniem). Ukończyła również: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej (studia I stopnia). Wokalistka, dyrygent chóralny i pedagog. Śpiewaczka Capelli Cracoviensis.
Przemysław Józef Bałka studiował prowadzenie zespołów wokalnych oraz wokalno – instrumentalnych (klasa E. Mizerskiej – Golonek) i śpiew solowy (klasa dra J. Borowicza) na Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez R. Karczykowskiego, T. Heyera, P. Pöppela, J. van Elsakera i A. Budzińskiej – Benett. Współtworzy Baroque. Collective, z którym z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą. Prowadzi również trzy chóry i animuje życie kulturalne Krzeszowic, organizując różne wydarzenia muzyczne.
Adrianna Maria Kafel w 2011 roku rozpoczęła studia licencjackie (wiolonczela), a następnie magisterskie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Doroty Imiełowskiej. W 2014 roku dzięki „Erasmus”doskonaliła swoje umiejętności na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Wolfganga Aichingera a rok później na Conservatorio Superior de Musica de A Coruña będąc równocześnie asystentką prof. Caroliny Landriscini-Martinez. Studia magisterskie z wiolonczeli ukończyła w roku 2016 jednocześnie rozpoczynając studia z wiolonczeli barokowej na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Teresy Kamińskiej, które ukończyła w 2021 roku. W 2018 roku rozpoczęła również studia magisterskie z fideli kolanowych w klasie prof. Marii Pomianowskiej. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, brała udział w licznych koncertach i festiwalach m. in. podczas XXII Dni Bachowskich, Kraków Bach Festiwal, Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego czy wydarzeniu “Beethoven Extreme”.
Zofia Trystuła-Hovhannisyan - Multiinstrumentalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, Conservatorio di Verona oraz Universidade de Aveiro. Koncertuje w kraju i za granicą - dotychczas w kilkunastu krajach w Europie i Azji - jako solistka oraz członek zespołów i orkiestr symfonicznych. Laureatka Międzynarodowych Konkursów i Festiwali.
Łukasz Hajduczenia - śpiewak, teolog prawosławny, muzykolog. Absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego, Wydziału Wokalnego Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina oraz Londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Doktorant wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Jakub Kornakiewicz - Założyciel orkiestry Sinfonia Nova złożonej ze studentów i absolwentów uczelni muzycznych, z którą stale koncertuje w roli dyrygenta. Jest również instrumentalistą Kolegium Muzyki Ewangelickiej. Od roku 2021 jest dyrektorem artystycznym Ekumenicznego Festiwalu Muzyki i Sztuki Chrześcijańskiej w Nowym Sączu.
Zespół Celtic Triangle: Lindsay Davidson -wirtuoz gry na dudach, kompozytor, pedagog, Clan Piper (dudziarz klanowy) klanu Davidsonów, absolwent Uniwersytetu w Edynburgu, Irena Czubek-Davidson -pierwsza harfistka filharmonii krakowskiej, absolwentka, a teraz pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, znakomita solistka i kameralistka, Katarzyna Wiwer absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, śpiewaczka znana z żywej osobowości scenicznej, solistka wielu zespołów muzyki dawnej, jedna z niewielu w Polsce śpiewaczek śpiewających po szkocku.