KULTURA
Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa w Orońsku
Choć pogoda nie rozpieszcza, miłośnicy podradomskich Łazienek Królewskich tłumnie stawili się w Orońsku. Ci którzy nie mogli dzisiaj się pojawić, mają okazję również jutro razem z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku świętować 30. Edycję Europejskich Dni Dziedzictwa!
Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Połączeni dziedzictwem”. Weekend w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to podróży w głąb historii, dziedzictwa, sztuki i natury. Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością, pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego. Stworzony w Orońsku w latach osiemdziesiątych XX wieku i nadal rozwijany Park Rzeźby jest wyjątkową w Polsce ekspozycją współczesnej sztuki w otoczeniu przyrody, pośród zabytkowych drzew i stawów. Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 – czyli największy projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Spacery, gawędy, wykłady i gry terenowe - to tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów. - Walczymy z pogodą, ale to nie zmienia faktu, że do Orońska zawsze przyjeżdżają osoby, które śledzą nasze działania, także i dzisiaj nie możemy narzekać na frekwencję. A w ten weekend dzieje się naprawdę dużo. Mamy warsztaty skierowane do osób w każdym wieku - mówi Agnieszka Topolska, zastępca dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku:
Dużym zainteresowaniem cieszą się gry terenowe, które przygotowało Centrum Rzeźby Polskiej. - Gry terenowe przez swoją interaktywność, przez to, że zapraszamy uczestników do obecności, do odkrywania miejsc na całym terenie Centrum Rzeźby, cieszą się dużym zainteresowaniem, w szczególności wśród młodych odbiorców. A na uczestników czekają niespodzianki - dodaje Agnieszka Topolska:
Europejskie Dni Dziedzictwa w Orońsku trwają dwa dni. Dal tych, którzy nie mogli dzisiaj się wybrać poniżej szczegółowy harmonogram jutrzejszego wydarzenia.
18 września (niedziela) 12.00–18.00
?Pałac Józefa Brandta
+ „Odkrywanie dziedzictwa Orońska”
12.00–18.00 – Gra terenowa przybliżająca historię miejsca. Zabawa i nauka w jednym. Aby rozpocząć przygodę należy pobrać specjalnie przygotowaną mapę. Start w dowolnym czasie.
+ „Poezja wraca do pałacu”
12.00–18.00 – W roku Romantyzmu Polskiego pałacowy salon stanie się miejscem przerwy w poznawaniu Orońska, by wsłuchać się w wybrane wiersze Adama Mickiewicza zawarte w tomiku poetyckim „Ballady i romanse” [przerwa na czas oprowadzania].
+ „Rody Christianich, Pruszaków i Brandtów”
15.00 i 17.00 – Dorosłym miłośnikom historii regionalnej i osobom zainteresowanym dziedzictwem Orońska proponujemy oprowadzanie po pałacu. Wspólnie z przewodnikiem cofniemy się do czasów Franciszka Ksawerego Christianiego i następujących po nim rodzinach Pruszaków i Brandtów.
+ „Pałac pełen tajemnic”
13.00 i 16.00 – Spragnionym przygód dzieciom proponujemy oprowadzanie połączone z grą. Oroński pałac skrywa wiele tajemnic i ciekawych przedmiotów, wspólna wędrówka po komnatach z pewnością będzie ciekawą zabawą.
+ Ekspozycja stała w Pałacu Józefa Brandta
10.00–1800 – XIX-wieczne wnętrza pałacowe, zwiedzanie bez przewodnika
?Muzeum Rzeźby Współczesnej
+ „Ferdydurke”, główna sala wystawiennicza
15.00 – Spektakl, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
+ „Kaligrafia”, sala edukacyjna
12.00–18.00 – Warsztaty plastyczne, możliwość dołączenia o dowolnej godzinie między 14.00 a 17.30.
+ „Z pokolenia na pokolenie”, Galeria Długa
14.00– 17.00 – Warsztaty szydełkowania oraz prezentacja prac rękodzielniczych, możliwość dołączenia o dowolnej godzinie między 14.00–16.45.
+ „Wiedziałam, że nigdy nie będzie miała dzieci. Olena Morozowa”, Galeria Długa
10.00–18.00 – Wystawa zdjęć będących refleksją nad wydarzeniami na Ukrainie, które wywarły na artystce bardzo silny wpływ oraz wzbudziły i uaktualniły dawne traumy. Pokaz zorganizowany w ramach programu rezydencji kryzysowych dla artystów z Ukrainy realizowanych przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.
?Galeria „Kaplica”
+ „Agnieszka Wach. Māteriae*”
14.00 – Otwarcie wystawy oraz oprowadzanie autorskie.
?Dom Rzeźbiarza „Café Art”
+ „Tajemniczy Pałac Brandta 3D”
12.00–18.00 – Warsztaty plastyczne zainspirowane wnętrzami pałacowymi, możliwość dołączenia o dowolnej godzinie między 12.00 a 17.30, hol.
+ „Czerwona Ziemia… o rzut kamieniem”
Wystawa Joanny Dziewanowskiej-Stefańczyk i Marii Łabęckiej, taras.
13.00 – oprowadzanie autorek po wystawie
?Park Rzeźby:
+ „Znaki czasu”
Wystawa prac powstałych podczas Sympozjum Rzeźby Współczesnej, edycja II: „Znaki czasu”.
+ „Orońsko. Historia miejsca i ludzi”
Wystawa fotografii historycznej z archiwum CRP oraz prywatnych fotografii mieszkańców Orońska, za Pałacem Józefa Brandta.
+ Prace artystów-rezydentów z Ukrainy
Plenerowy pokaz dzieł wykonanych podczas pobytów twórczych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu rezydencji kryzysowych dla artystów z Ukrainy realizowanego przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.
+ Zapałki
Rzeźba Antoniego Porczaka wróciła do Parku Rzeźby!
Zachęcamy do skorzystania z oferty KGW:
Koło Gospodyń Wiejskich „Aniołki Floriana”, za Pałacem Józefa Brandta
Koło Gospodyń Wiejskich „Alle Babki z Guzowa”, za Pałacem Józefa Brandta
________________
❗️❗️❗️UWAGA❗️❗️❗️
Udział w atrakcjach Europejskich Dni Dziedzictwa możliwy jest po okazaniu bezpłatnego biletu (do pobrania w Księgarni Artystycznej w Muzeum Rzeźby Współczesnej).
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/65807-trwaja-europejskie-dni-dziedzictwa-w-oronsku#sigProGalleria50bc3be79d