Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

KULTURA

O skarbach z Czermna

środa, 03 grudnia 2014 08:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum im. J. Malczewskiego
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na  kolejną Niedzielę z przewodnikiem

7 grudnia o godz. 12 odbędzie się  wykład na wystawie pt: Czerwień- gród między Wschodem a Zachodem.Do końca roku oglądamy i podziwiamy w radomskim muzeum skarby Czermna (Czerwienia), słynnego grodu funkcjonującego we wczesnym średniowieczu na polsko- ruskim pograniczu.

Niedawno  jednego z odkrywców skarbów średniowiecznej biżuterii z Czermna, współautora wystawy Czerwień– gród między Wschodem a Zachodem Marcina Piotrowskiego.

W niedzielę 7 grudnia, muzeum zaprasza na kolejny wykład w samo południe. Tym razem  profesor Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o innym grodzie z obszaru Grodów Czerwieńskich– Sutiejsku.

Wczesnośredniowieczne grodzisko we wsi Sąsiadka, pow. zamojski, woj. lubelskie jest jednym z ważniejszych obiektów tego typu południowo-wschodnich ziem Polski- uważa prof. Kalaga. Utożsamiane jest z grodem Sutiejsk wymienianym w latopisach ruskich, wchodzących w skład systemu Grodów Czerwieńskich z pogranicza polsko-ruskiego w XI-XIII w. Wykopaliskowo badane było w latach 193-1957, z przerwą na okres drugiej wojny światowej. Pracami terenowymi kierowali doc. Zofia Wartołowska i prof. Włodzimierz Antoniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki ich badań opracowane zostały dopiero w 2013 r. Motywem była magia legendarnego grodu i odkrytych na nim zabytków. Grodzisko było i nadal jest przedmiotem żywego zainteresowania wśród archeologów i miłośników archeologii- podkreśla prof. Joanna Kalaga.