Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

KULTURA

Powstała monografia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu 

wtorek, 29 listopada 2022 12:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
Powstała monografia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu 
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Promocja wydawnictwa odbędzie się w poniedziałek, 19 grudnia w siedzibie głównej MBP przy ul. Piłsudskiego 12. Początek o godz. 18. 

Publikacja została wydana w ramach 100-lecia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. 19 grudnia odbędzie się spotkanie z autorami monografii: prof. Sebastianem Piątkowskim oraz Martą Wiktorią Trojanowską. Wydarzenie nie tylko przybliży najważniejsze i przełomowe momenty w rozwoju instytucji, ale też będzie pretekstem do przywołania nazwisk bibliotekarzy i bibliotekarek, którzy przez ostatnie stulecie z pasją i zaangażowaniem pracowali na dobre imię instytucji - zapowiada Katarzyna Kosterna z MBP w Radomiu.

Ze wstępu:  „Osoba, która przeczyta tę książkę, zauważy bezsprzecznie ogromny i zarazem niezwykły progres w najróżniejszych dziedzinach, jaki przeszła biblioteka w ciągu stu lat swego istnienia. Podczas gdy w 1922 r. jej historia zaczynała się w maleńkim pokoiku w gmachu ratusza, dziś dysponuje rozbudowaną i nowoczesną bazą lokalową. Z pierwszych 400 książek posiadanych przez instytucję narodził się księgozbiór liczący obecnie ponad 337 tys. tomów. Początkowe zadania obejmujące gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie książek oraz prasy przekształciły się w niezwykłą paletę przedsięwzięć, których ideą przewodnią jest propagowanie czytelnictwa wśród dorosłych, młodzieży i dzieci oraz skupienie wokół instytucji osób uczestniczących w lokalnym życiu społecznym i kulturalnym. Można jednak odnaleźć w tej historii także pewien constans – zjawisko, które towarzyszyło bibliotece nieustannie, kształtując jej rozwój. Mowa tu o środowisku pracowników instytucji, tworzonym zawsze przez prawdziwych miłośników książek, osoby kochające swój zawód i wykonujące go bez oglądania się na kwestie materialne. Dzięki ich aktywności, a nierzadko wręcz poświęceniu (nie jest to określenie przesadne), biblioteka mogła stać się jednym z najważniejszych miejsc kształtujących losy Radomia i wpływających na życie kolejnych pokoleń jego mieszkańców.”

Osoby biorące udział w wydarzeniu otrzymają po jednym darmowym egzemplarzu monografii. Partnerem wydania jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.