Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Udany rok dla Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

środa, 21 grudnia 2022 20:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
Udany rok dla Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Prawie 25 tys. osób odwiedziło w 2022 roku Mazowieckie Centum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Placówka kupiła szereg prac uznanych artystów. Odbyły się znakomite wystawy, które szerokiem echem odbiły się w całej Polsce. To był bardzo udany rok dla Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. 

Podczas spotkania z wicemarszałkiem woj. mazowieckiego Rafałem Rajkowskim, które odbyło się 21 grudnia 2022 roku podsumowany został rok w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Mowa była o wystawach, dzięki którym Elektrownia zaistniała wśród najbardziej reprezentacyjnych placówek sztuki współczesnej w Polsce oraz budowanej od lat kolekcji sztuki współczesnej. O wsparciu dla działań Elektrowni mówił wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski:

W 2022 roku udało się zrealizować wystawy, dzięki którym udało się pozyskać nowych partnerów - mówił Łukasz Rudecki, zastępca dyrektora Elektrowni:

Wiele będzie się działo w 2023 roku w Elektrowni-zapowiada planowane wystawy dyr Łukasz Rudecki:

Z rosnącej liczby osób odwiedzających Centrum Sztuki Elektrownia cieszy się dyrektor Włodzimierz Pujanek:

W 2022 roku kolekcja sztuki współczesnej Elektrowni powiększyła się o 15 dzieł zakupionych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej. To dzieła dziesięciu współczesnych polskich artystów: Ryszard Waśko, Andrzej Dłużniewski, Zdzisław Sosnowski, Mirosław Filonik, Janusz Bałdyga, Monika Drożyńska, Paweł Bownik, Karol Radziszewski, Izabela Chamczyk i Martyna Czech. O zakupach mówi dyr Łukasz Rudecki:

O znaczeniu tworzonej kolekcji oraz zasadach jej tworzenia mówił twórca jej założeń Romuald Bochyński:

Dzieła dla radomskiej Elektrowni zostały kupione za 220 tys. zł. Dotacja z ministerstwa wyniosła 150 tys. złotych, wkład własny został zapewniony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.