Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Przegląd filmowy Oblicza muzyki

poniedziałek, 17 kwietnia 2023 09:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
Przegląd filmowy Oblicza muzyki
foto: MCSW Elektrownia Marcin Kucewicz
Elżbieta Warchoł

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz Dyskusyjny Klub Filmowy organizują kolejną edycję przeglądu filmowego Oblicza Muzyki 2023.
Widzowie obejrzą ponad dziesięć filmów dokumentalnych i fabularnych reprezentujących różne gatunki muzyczne oraz oryginalne ścieżki dźwiękowe.

Przegląd filmowy Oblicza Muzyki 2023 potrwa od 19 do 29 kwietnia 2023 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. W programie:

19 IV śr. – PRZEMINĘŁO Z WIATREM, dramat historyczny, reż. Victor Fleming, USA 1939, 238’
"Przeminęło z wiatrem" to ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, o tym samym tytule. Film opowiada o losach Scarlett O'Hary (Vivien Leigh), beztroskiej, pięknej i otoczonej kawalerami dziewczyny, której przyjemne i bogate życie przerywa niosąca ze sobą śmierć i zniszczenie wojna. Równocześnie spada na nią wieść o ślubie Ashleya (Leslie Howard), w którym potajemnie się kochała, z nienawistną jej Melanią (Olivia de Havilland). Scarlett, chcąc zrobić mu na złość, przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny, który bardzo szybko umiera. Jako wdowa Scarlett zostaje pozbawiona wszelkich zabaw i przyjemności. Wtedy w jej życiu zjawia się awanturnik - Rhett Butler (Clark Gable).

20 IV czw. – TÁR, dramat, muzyczny, reż. Todd Field, USA 2022, 158’
Uznana kompozytorka Lydia Tár (nominowana do Oscara Cate Blanchett) zostaje pierwszą w historii dyrygentką największej niemieckiej orkiestry. Wszechstronna, wybitnie utalentowana artystka zdaje się wieść perfekcyjne życie. Podziwiana w środowisku sztuki, oklaskiwana na międzynarodowych scenach, zawodową karierę łączy z rodzinną codziennością. Jednak nawet w idealnie skomponowanym świecie da się usłyszeć fałszywe nuty.
Film Todda Fielda to studium muzycznego geniuszu, a zarazem historia o rewersie sukcesu i nadużywaniu władzy. Za oprawę muzyczną odpowiada Hildur Guðnadóttir, nagrodzona Oscarem za muzykę do filmu Joker.

21 IV pt. – CHLEB I SÓL, dramat obyczajowy, reż. Damian Kocur, polska 2022, 100’
Student warszawskiej Akademii Muzycznej podczas wakacji wraca do rodzinnej miejscowości w sam środek konfliktu pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami.
Kocur jest objawieniem i wielkim talentem polskiego kina. Kino bezkompromisowe, mocne, znakomicie zagrane i emocjonalnie przeszywające. Jest jednym z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. Łukasz Adamski, Film.Interia.pl

22 IV sob. – ELVIS, biograficzny, dramat, muzyczny, reż. Baz Luhrmann, USA 2021, 159’
Historia Elvisa Presleya (Butler) zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem (Hanks), która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności.
Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley.

23 IV niedz. – IL BOEMO, biograficzny, muzyczny, historyczny, reż. Petr Václav, Czechy, Włochy, Słowacja 2022, 141 (premiera)
Niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, zwanego Il Boemo, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch, który inspirował Mozarta i został jego przyjacielem. Ubóstwiany w Wenecji, pożądany w Neapolu, dziś pamiętany przez nielicznych. Jego muzyka nadal jednak fascynuje słuchaczy swą energią, pomysłowością, emocjonalną głębią. W filmie wybrzmiewa z mocą dzięki plejadzie współczesnych operowych gwiazd i znakomitej orkiestrze.
To opowieść o losach kompozytora, jego relacjach z fascynującymi kobietami, brawurowej drodze na szczyt i bolesnym upadku.

CHOPIN. NIE BOJĘ SIĘ CIEMNOŚCI, dokumentalny, reż. Joanna Kaczmarek, Polska 2022, 50’ (premiera)
Film splata historie trzech wybitnych pianistów, których poza pasją do muzyki Chopina łączą trudne doświadczenia historyczne, odciskające piętno na życiu społeczeństw.
W filmie mamy szansę poznać historie opowiedziane przez Leszka Możdżera, Wona Jae – Yeona oraz Faresa Marka Basmadjiego. Stajemy się też uczestnikami wyjątkowych koncertów, które bohaterowie zagrali w miejscach pamięci, m. in. w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau.

24 IV pon. – 30 LAT WYMÓWEK, dokumentalny, reż. Armand Urbaniak, Polska 2022, 70’ (premiera)
Dokument o człowieku, który był perkusistą najważniejszego polskiego zespołu bluesowego. Michał uciekł z wielkiego miasta 30 lat temu, by zamieszkać na tratwie pośrodku niczego. W rzeczywistości uciekł od narkotyków i narkotycznej przyjaźni z frontmanem zespołu Dżem.
Teraz Michał podejmuje wyzwanie i po 30 latach nagrywa płytę swojego życia. Czy pokona samego siebie i sprawi, że tak się stanie?

25 IV wt. – RZEKA, dokumentalny, reż. Jennifer Peedom, Joseph Nizeti, Australia 2021, 88’
Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły.
Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

ZADRA, obyczajowy, muzyczny, reż. Grzegorz Mołda, Polska 2022, 88’
„Zadra” to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Jednak w środowisku pełnym testosteronu ciężko o miejsce dla takich, jak ona. „Zadra” walczy o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny. Mimo to, muzyka nie jest wszystkim, bo na życie głównej bohaterki kluczowy wpływ będzie miała miłość.

26 IV śr. – DAVID BOWIE – MOONAGE DAYDREM, dokumentalny, reż. Brett Morgen, USA 2022, 135’
Opowieść o  jednym z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych. Pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena ("Kurt Cobain: Życie bez cenzury", "Jane") zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.

27 IV czw. – HEAVY TRIP, komedia, reż. Juuso Laatio, Jukka Vidgren, Finlandia 2018, 92’ (premiera)
Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną pasją jest śpiew w metalowym zespole Impaled Rektum. Panowie grają razem od 12 lat i nigdy nie dobrnęli do zagrania koncertu.Pewnego dnia odwiedza ich szef wielkiego metalowego festiwalu z Norwegii. Członkowie zespołu podejmują decyzję - teraz albo nigdy. Kradną furgonetkę, zabierają perkusistę ze szpitala psychiatrycznego i ruszają na festiwal. Zanim jednak dojdzie do pierwszego w ich życiu występu przed publicznością czekają ich przygody z fińską policją, norweską armią i osławioną jednostką "Delta".

28 IV pt. – WHITNEY HOUSTON: I WANNA DANCE WITH SOMEBODY, biograficzny, reż. Kasi Lemmons, USA 2022, 146’
"I Wanna Dance With Somebody" opowie o życiu Whitney Houston - ikonie współczesnej muzyki (6 nagród Grammy, ponad 200 mln sprzedanych płyt) .
Autorem scenariusza jest Anthony McCarten ( "Bohemian Rhapsody",,"Czas mroku").

29 IV sob. - ,, ALLELUJA’’. NIEZWYKŁA HISTORIA KULTOWEJ BALLADY LEONARDA COHENA, dokumentalny, reż. Dayna Goldfine i Dan Geller, Kanada, USA 2022, 115’ (premiera)
Ballada, którą nasze dzieci doskonale znają ze „Shreka”, wcześniej podzieliła los wielu niekwestionowanych arcydzieł świata: początkowo ją odrzucono, a teraz jest znana na całym świecie. Ten kinowy dokument muzyczny opowiada nie tylko historię samego Leonarda Cohena, kanadyjskiego poety i barda, ale przede wszystkim jego chyba najbardziej znanego utworu: „Hallelujah”. Skomplikowane dzieje tej ballady zainteresują na pewno polskich fanów i fanki Cohena.
W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały, w tym nagrania, wywiady, notatki, pamiętniki. Udokumentowano też cały proces tworzenia „Hallelujah”. Pokazano drogę, jaką przebył ten utwór, by stać się obecnie kultową kompozycją. Podczas seansu usłyszymy wiele różnych wykonań „Hallelujah”. Udajmy się razem w poetycko-muzyczną podróż po świecie Leonarda Cohena i jego ballady „Hallelujah”!.

(program przeglądu za MCSW Elektrownia).