KULTURA
O! Ironio! Panel Gombrowiczowski
Wyczekując niecierpliwie XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego radomski teatr realizuje działania okołofestiwalowe popularyzujące twórczość Witolda Gombrowicza. Już we wtorek, 24 października 2023 roku na Scenie Kameralnej odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem gości. Początek o godz. 18.
W panelu pt.: „O! Ironio!”, udział wezmą: Justyna Sobolewska, Sandra Szwarc, Mateusz Górniak, Malcolm XD. Tematem spotkania będzie ironia w literaturze. Uczestnicy rozmawiać będą o ironii w różnych formach literackich. Jaki ma wydźwięk dzisiaj? Czy ironia zawarta w tekstach Gombrowicza wciąż inspiruje młodych twórców i na ile jest ponadczasowym środkiem literackim? Spotkanie poprowadzi dramaturg Michał Pabian.
Wstęp bezpłatny.
Debata będzie transmitowana na profilu Teatru Powszechnego w Radomiu na Facebooku.
Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana na stałe
z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020) nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej razem z Anną Dziewit Meller (2021). Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i zasiada
w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus. Mieszka w Warszawie. Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
oraz Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus. Mieszka w Warszawie.
Sandra Szwarc – dramatopisarka, scenarzystka, aktorka. Dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – za sztukę „Von Bingen. Historia prawdziwa” (2015) oraz „Supernova Live (2016) którą wyróżniono Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną.
Najnowsza sztuka, „Doppelganger”, otrzymała Główną Nagrodę̨ w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu we Wrocławiu (2017).
Mateusz Górniak - autor powieści, dramaturg, krytyk filmowy i redaktor „Stonera Polskiego”. Debiutował powieścią „Trash Story” (wyd. Ha!art, 2022), która znalazła się w finale Nike oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i nagrody Conrada. W tym roku ukazały się jego „Dwie powieści ruchu” (wyd. Filtry). Teksty krytyczne i opowiadania publikował między innymi w Nowym Napisie, KINIE, Małym Formacie, Dwutygodniku i Iglicy. Współrealizował projekty teatralne w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu czy warszawskim Nowym Teatrze, gdzie w sezonie 2023/24 odbywa rezydencję dramaturgiczną.
Malcolm XD - anonimowy polski pisarz, scenarzysta, autor copypast, m.in.: „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”. W 2019 roku copypasty jego autorstwa zostały zebrane i wydane
w książce „Pastrami”. W tym samym roku ukazała się również jego debiutancka powieść Emigracja, a w 2020 roku jej kontynuacja „Edukacja”. W 2023 roku, na podstawie powieści Malcolma XD, powstał serial komediowy „Emigracja XD”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.