KULTURA
Niedziela w Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Warto w niedzielę, 10 marca 2024 roku odwiedzić Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje w niedzielę, 10 marca 2024 roku od godz. 12 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania. Odbędą się także warsztaty wycinanek, które poprowadzi Monika Krajewska
„Radoskór” przez lata dawał pracę tysiącom mieszkańców naszego miasta. Dlatego też Muzeum chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa. Na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum (takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody), także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz XI Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica. Mnóstwo ciekawostek związanych z prężnym działaniem zakładu i jego historią, wizjonerską postacią Tomasza Baty oraz licznymi postaciami w historii Radoskóru opowie kurator wystawy Krzysztof Skarżycki.
Odbędą się także ostatnie już warsztaty prowadzone przez Monikę Krajewską - "Projektujemy parochety: warsztat kolażu z użyciem tkanin", które poprowadzi Monika Krajewska. Warsztaty odbędą się 10 marca 2024 roku godz. 12. W synagodze znajduje się arka (wnęka lub szafa) mieszcząca zwoje Tory, zasłonięta kotarą z lambrekinem. Jej nazwa – parochet – jest pochodzenia biblijnego. Kotary te wykonane są z szlachetnych tkanin i bogato zdobione haftem oraz aplikacjami, które przedstawiają symbole judaizmu i hebrajskie wersety. Parochet jest odsuwany, kiedy zwoje Tory wyjmowane są z arki i odczytywane w trakcie liturgii. Nasze spotkanie rozpocznie się od prezentacji pięknych parochetów na ekranie, co będzie inspiracją do stworzenia techniką kolażu własnych kompozycji, imitujących prawdziwe parochety. Użyjemy do tego tkanin, papierów ozdobnych, fotografii, złotych pisaków itp. Ani doświadczenie plastyczne, ani znajomość hebrajskiego nie są niezbędne.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy: i.pulnar@muzeum.edu.pl. tel.: 48 36 256 94
Monika Krajewska to autorka cyklu wycinanek, które aktualnie można oglądać na wystawie „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia."