Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

KULTURA

Spotkanie z Robertem Zarębą

wtorek, 09 kwietnia 2024 13:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
Spotkanie z Robertem Zarębą
foto: MBP Radom
Elżbieta Warchoł

To będzie komiksowa podróż w czasie! Robert Zaręba będzie mówił o swojej nowej publikacji pt: Korona: Krwawy świt – pierwszej części trylogii komiksowej opowiadającej o początkach państwa polskiego. Spotkanie odbędzie się w Filii nr 6 MBP przy ul. Kusocińskiego 13 w Radomiu. Początek o godz. 17. Spotkanie poprowadzi Dariusz Wróbel z MBP w Radomiu.

Robert Zaręba, rocznik 1964, absolwent Technikum Mechanicznego w Radomiu oraz Politechniki Radomskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżynier. Jest wydawcą, pisarzem i scenarzystą komiksowym.

Od ćwierć wieku związany z fantastyką i komiksem, głównie komiksem historycznym.
Zadebiutował w 1997 roku powieścią fantasy „Triumwirat”. W latach 2004-2011 był redaktorem ogólnopolskiego kwartalnika „Magazyn Fantastyczny” poświęconego szeroko pojmowanej fantastyce (science fiction, fantasy i horror) oraz magazynu komiksowego „Strefa Komiksu”. Autor scenariuszy do komiksów fantastycznych (seria „Mrok”, „Exodus”) i humorystycznych („Gwiezdne Bezdroża” oraz komiksowa adaptacja „Triumwiratu”).
Jednak prawdziwą pasją autora jest komiks historyczny. Jako pierwszy napisał scenariusz do komiksu o żołnierzu wyklętym, pt. „Drągal”, który ukazał się w antologii 11/11Niepodległość. Komiks opowiada o losach działającego w okolicach Radomia partyzanta Aleksandra Młyńskiego. Popularność w środowisku przyniósł autorowi pierwszy i jak dotąd jedyny komiks o rzezi Polaków w Galicji Wschodniej, zatytułowany "Smer’t Lachom" (za rysunki odpowiadał Zygmunt Similak). Popularność komiksu przełożyła się na dłuższą współpracę obu autorów i podjęcia przez nich tematyki krucjat. Dzieje zbrojnych pielgrzymek opowiedzieli w trylogii krucjatowej: „Krucjaty: Bóg tak chce”, „Saladyn i Ryszard Lwie Serce” oraz "Zakon".
Obecnie autorzy pracują nad trylogią historyczną o początkach państwa polskiego, którego pierwszy tom nosi tytuł "Korona: Krwawy świt".

Korona: Krwawy świt. Ludzie od zawsze zastanawiali się nad swoimi korzeniami. Skąd przyszli, kim byli ich przodkowie i jak żyli. Co to znaczy być Polakiem, Słowianinem, Europejczykiem, człowiekiem? Kiedy sięgamy w głąb historii, pojęcia te zacierają się i znikają. 1000 lat temu żaden człowiek zamieszkujący tereny obecnej Polski nie wiedział, że jest Polakiem. 1500 lat temu nie było tu żadnego Słowianina, a 40 000 lat temu przedstawiciela homo sapiens. Człowiek wędrował z Afryki do Europy przez korytarz lewantyński, tą samą drogą, którą milion lat wcześniej przemierzył Pitekantrop. Tereny Europy Środkowej porośnięte lesistą tundrą i nieprzebytymi borami były bogate w łowną zwierzynę i urodzajną ziemię. Zamieszkiwały je różne gatunki człowieka, osiedlały się tu liczne ludy i plemiona i rozwijały różnorodne kultury. Jedne ustępowały miejsca innym, ale zawsze w większym lub mniejszym stopniu przenikały się i oddziaływały na siebie. W naszych żyłach płynie krew ich wszystkich.

Korona: Krwawy świt jest pierwszą częścią trylogii komiksowej opowiadającej o początkach państwa polskiego. Autorzy pokazali w niej dzieje ludów zamieszkujących tereny współczesnej Polski od czasów prehistorycznych do czasów Mieszka I, pierwszego władcy z dynastii Piastów. Za stronę graficzna projektu odpowiada Zygmunt Similak, łódzki nestor komiksu, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych, autor między innymi Bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego, Wojów Mieszka, Smer’t Lachom, Historii okupacyjnych, W cieniu gwiazdy i Zakonu.

Wstęp wolny.