KULTURA
Wspomnienia z czasów wojny
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zapraszają na promocję książki pt. "WOJENNE DZIECIŃSTWO. WSPOMNIENIA". Spotkanie z Panią dr Elżbietą Orzechowską, autorką książki, odbędzie się 20 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00 w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22 w Radomiu.
O Autorce:
Dr Elżbieta Orzechowska studiowała historię na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie doktoryzowała się w 1985 roku. W swoim życiu zawodowym poświęciła się pasji nauczania historii i wychowywania kolejnych pokoleń młodzieży w duchu patriotyzmu i umiłowania swojej "małej Ojczyzny". Pracowała jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w radomskich szkołach podstawowych i średnich, między innymi Szkole Podstawowej nr 13, Szkole Podstawowej nr 9, w Katolickim Gimnazjum i Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri oraz w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego.
Dr Elżbieta Orzechowska jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących między innymi powstania styczniowego, współautorką książki „Ksiądz Roman Kotlarz. Życie i działalność 1928-1976” (wyd. Radomskie Towarzystwo Naukowe - Ave, 2000), autorką książek "Radomscy Bernardyni w dobie Powstania Styczniowego" (wyd. Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji - PIB, 2008) oraz „Godów. Dzieje radomskiej dzielnicy” (wyd. Katedra Radomska, 2009).
O książce:
W serii „Relacje i wspomnienia" publikowane są nieznane dotychczas świadectwa dotyczące najnowszej historii Polski. Prezentują one postawy obywateli polskich i realia życia codziennego podczas drugiej wojny światowej oraz w okresie Polski Ludowej.
Trudno mi nazwać szczęśliwym dzieciństwem czas, który przypadł na lata II wojny światowej. Gdy sięgnę pamięcią, moimi nieodłącznymi kompanami były głód, strach, ucieczka z rodzinnego domu, tułaczka i poniewierka. Moje dziecięce marzenia i aspiracje nigdy się nie spełniły. Nie miałam pięknych ubrań ani zabawek, o których tak marzyłam. Wojna i okupacja zabrały mi nie tylko spokojne dzieciństwo, lecz także zostawiły trwały ślad na mojej psychice. Tego się nigdy nie zapomina.