Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

KULTURA

VII Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad

czwartek, 16 kwietnia 2015 20:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł
Będą filmy, wystawy, spektakl teatralny, klezmerski koncert i wiele innych atrakcji.

VII SPOTKANIA Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ „ŚLAD” 22-25 kwietnia 2015 r. Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu

PROGRAM:

 

22 kwietnia (środa)

godz. 11.00 – „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki" – otwarcie wystawy z Żydowskiego Muzeum „Galicja” w Krakowie (kawiarnia)

godz. 12.00, 18.00 – „Żołnierz na dachu”, reż. Esther Hertog - pokaz filmu - zwycięzcy 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”(Sala Kameralna)

„Żołnierz na dachu”, reż. Esther Hertog, Holandia (80 min.)

Niezwykły dokument poświęcony sytuacji w palestyńskim mieście Hebron. Młoda reżyserka, od lat związana z izraelską społecznością, pokazała życie osadników, uwieczniając unikatowe, momentami wręcz surrealistyczne sceny z ich codzienności. Film wygrał 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”. W KDF pokazywany jest w ramach VII Spotkań z Kulturą

 

23 kwietnia (czwartek)

godz. 18.00 – „Żydowski portret” - otwarcie wystawy malarstwa Janiny Blicharskiej-Linar (galeria)

godz. 19.00 - „Bezsenność”, reż. Andrzej Titkow – pokaz filmu o Leonardzie Borkowiczu

„Bezsenność”, reż. Andrzej Titkow, Polska (52 min.)

Film dokumentalny poświęcony Leonardowi Borkowiczowi – jednej z kontrowersyjnych postaci polskiej historii powojennej. Borkowicz urodził się w 1912 r. w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jako szesnastolatek został członkiem Komunistycznej Partii Polski. Był więźniem Berezy Kartuskiej. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Czerwonej i I Dywizji im. T. Kościuszki. W latach 1945-49 pełnił funkcję wojewody w Szczecinie. Od połowy lat 70. popierał działającą w PRL opozycję. W październiku 1989 r. popełnił samobójstwo.

 

24 kwietnia (piątek)

godz. 11.00 - „O Radomiu, pewnym okręcie i nie tylko” - wirtualne spotkanie Jerzego Rozenberga z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z Oddziałami Sportowymi (siedziba szkoły przy ul. Osiedlowej 36)

godz. 13.00 - „Początek Księgi II” - happening przygotowany przez VI LO im. J. Kochanowskiego (miejsce dawnej synagogi przy Wałowej i Bóżnicznej)

godz. 17.00 - „Radom Salomona Birenbauma” - premiera filmu dokumentalnego zrealizowanego przez „Resursę” (Sala Kameralna)

„Radom Salomona Birenbauma”, prod. Resursa Obywatelska (30 min.)

W styczniu br. w Resursie gościł Salomon Birenbaum (rocznik 1926), dawny radomianin, od lat mieszkający w USA. Spotkanie w ramach cyklu „Historia Cię szuka” stało się okazją do wspomnień, a także sentymentalnego spaceru po rodzinnym mieście. Film jest zapisem rozmowy z Salomonem Birenbaumem oraz wycieczki śladami jego młodości.

godz. 17.30 – „O Radomiu, pewnym okręcie i nie tylko” - wirtualne spotkanie z Jerzym (Jerzykiem) Rozenbergiem (Sala Kameralna) i prezentacja multimedialna ZSO nr 4

godz. 18.30 – „Cziribom, cziribom” - koncert Magda Brudzińska Klezmer Trio (Sala Widowiskowa)

 

25 kwietnia (sobota)

godz. 17.00 – „Mój najszczęśliwszy dzień”, reż. Michał Bukojemski - pokaz filmu o Marianie Turskim (Sala Kameralna)

„Mój najszczęśliwszy dzień”, reż. Michał Bukojemski, Polska (67 min.)

Dokument poświęcony Marianowi Turskiemu, historykowi i dziennikarzowi, wieloletniemu kierownikowi działu historycznego „Polityki”.

Turski urodził się w 1926 r. w Druskiennikach. W czasie wojny przebywał w łódzkim getcie, był też więźniem obozu zagłady w Oświęcimiu. Po wojnie działał w Polskiej Partii Robotniczej, pracował też w Wydziale Prasy PZPR. Niemal całe zawodowe życie związał z tygodnikiem „Polityka”. Od 2009 r. jest przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich.

godz. 18.00 – „Beit Radom” - pokaz filmu dokumentalnego opartego na wspomnieniach dawnych radomian, zrealizowanego przez „Resursę” (Sala Kameralna)

„Beit Radom”, prod. Resursa Obywatelska (33 min.)

Film dokumentalny "Beit Radom" został przygotowany z okazji 70. rocznicy likwidacji radomskiego getta. Jego premiera miała miejsce w sierpniu 2012 r. podczas uroczystych obchodów tej tragedii, w miejscu, gdzie przed laty stała synagoga. Obraz oparty jest na wspomnieniach Dory Zaidenweber, Jakuba Zyskinda, Józefa Stillera, Waldemara Nowakowskiego oraz Eliezera Ayalona. Dokument dedykowano pamięci radomianina Chaima Kinclera (zm. 2011), wieloletniego przewodniczącego stowarzyszenia „Beit Radom” w Izraelu

 godz. 18.30 - „Wspomnienia z miasta R.” - spektakl Teatru „Resursa” oparty na tekstach Bernarda Gotfryda, Grzegorza Bartosa i Marcina Kępy, reż. Robert Stępniewski (Sala Widowiskowa)

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

 

Partnerzy:

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy - Jewish Motifs Association,

GALICJA - ŻYDOWSKIE MUZEUM,

VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego,

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4.