Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Apel o bezpieczne wakacje

czwartek, 23 lipca 2015 20:46 / Autor: Radosław Mizera
Krystyna Piotrowska/Gość Niedzielny
Radosław Mizera
Apel dotyczy bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku oraz skutków zażywania dopalaczy, skierował do mieszkańców Mazowsza insp. Rafał Korczak, komendat wojewódzki policji z siedzibą w Radomiu. O jego rozpropagowanie prosił bp Henryk Tomasik. 
W apelu czytamy, że "towarzyszące wypoczynkowi odprężenie, uczucie rozluźnienia, brak nadzoru ze strony rodziców czy opiekunów sprawia, że w szczególności młodzi ludzie narażeni są na szereg zagrożeń". Policja przypomina, że spędzając wolne chwile w domu czy tez nad wodą musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zaś nieuwaga może powodować tragiczne w skutkach konsekwencje.

- Większość utonięć jest rezultatem brawury i braku wyobraźni. Korzystając z kąpieli w miejscach niedozwolonych, często po spożyciu alkoholu, może skończyć się tragicznie. Nie zapominajmy o stałym nadzorze nad dziećmi, które przebywają w wodzie. Najważniejsze jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku. Pamiętajmy też, że każdego roku w trakcie prac polowych zdarzają się wypadki z udziałem najmłodszych. Wynika to zarówno z niewłaściwej opieki nad dziećmi pomagającymi w gospodarstwie rolnym, jak i nałożeniem obowiązków przekraczających ich umiejętności - pisze insp. Rafał Korczak.

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń związanych z dopalaczami na terenie różnych miast Polski, w tym także na terenie Mazowsza, mazowieccy funkcjonariusze Policji ostrzegają przed konsekwencjami zażywania tego typu substancji. - Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo niebezpieczne mieszaniny różnych składników o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. Badania laboratoryjne wykazały, że w dopalaczach znajdują się między innymi substancje: trutka na szczury, środki do prania czy kruszone szkło. Użycie nawet najmniejszej ilości tego typu środków może prowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet utraty życia - czytamy w apelu.