Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Radom – dobrze wykorzystane sąsiedztwo stolicy

piątek, 31 lipca 2015 20:53 / Autor:
Radom – dobrze wykorzystane sąsiedztwo stolicy
Miasta – satelity większych ośrodków gospodarczych coraz częściej doceniane są przez inwestorów. Przestają być już tylko „sypialniami” zasilającymi kadrowo Warszawę, Kraków czy Poznań, ale same w sobie zaczynają stanowić atrakcyjną lokalizację dla biznesu. Dobrym przykładem jest Radom – bohater najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio.

Miasta, będące dotąd gospodarczymi satelitami bardziej znaczących ośrodków, zaczynają zwiększać biznesową samowystarczalność. Wielu inwestorów, którzy ulokowali swoje główne siedziby w dużej aglomeracji poszukuje miejsca na kolejne oddziały firmy poza jej granicami. Jest to często spowodowane względami ekonomicznymi – prowadzenie biznesu w największych miastach generuje dość wysokie koszty. Wybór pada zazwyczaj na mniejsze, położone w pobliżu destynacje. „Miasta drugiego wyboru” coraz prężniej się rozwijają i niektóre z nich zostały docenione przez inwestorów jako samodzielne biznesowe ośrodki – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio. Przykładem jest, oddalony o 100 km od Warszawy, Radom, w którym ulokowało się aż 11 centrów operacyjnych świadczących m.in. usługi typu Call Contact Center, Finansowo-Księgowe, Archiwizacyjne oraz IT.

W Radomiu od kilku lat rozwijana jest nowoczesna infrastruktura biznesowa, która sprzyja lokowaniu nowych inwestycji. Dobrym przykładem jest Radom Office Park, budynek klasy A wybudowany przez AIG/Lincoln. Łączna istniejąca powierzchnia biurowa (A, B, B+) miasta przekracza 15.000 mkw, a nowe planowane projekty biurowe są na poziomie 25.000 mkw. Radom to także silny ośrodek logistyczny. Łączna powierzchnia magazynowa jest tu na poziomie około 45.000 mkw. Na terenie miasta obecnie funkcjonuje Radomska Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W jej obrębie przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch tytułów pomocy: „nakłady inwestycyjne” lub „utworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy”. Maksymalna wielkość pomocy wynosi 35% nakładów inwestycyjnych lub 35% dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników (dla średnich przedsiębiorstw pomoc wynosi 45%, natomiast małych - 55%).

Przy Urzędzie Miasta działa Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, w którym inwestorzy mogą otrzymać pełen zakres wiedzy na temat lokowania inwestycji.  Radom jest również członkiem Klubu Outsourcingu, który promuje i wspiera rozwój działalności outsourcingowej, zarówno usług jak i produkcji. Sprzyja to lokowaniu na terenie miasta kolejnych inwestycji z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu. Potencjał sektora BPO/SSC, jednej z najprężniej rozwijających się branż w Polsce, dostrzegło także radomskie środowisko akademickie. Największa z uczelni – Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego – już dwukrotnie realizowała podyplomowe studia BPO, co zaowocowało kilkudziesięcioma absolwentami przygotowanymi do pracy w sektorze usług dla biznesu. W Radomiu funkcjonuje obecnie siedem szkół wyższych. Wszystkie położone są w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Od maja 2014 roku Radom dysponuje własnym portem lotniczym, który stopniowo poszerza ofertę dotyczącą kierunków lotów. We wrześniu br. uruchomione zostaną regularne połączenia z Rygą oraz Pragą, a w dalszej kolejności z państwami skandynawskimi. Radom ma dostęp do drogi ekspresowej S-7 i dróg krajowych nr 7, 9 oraz 12. Radom ma wszystkie atrybuty poszukiwane przez sektor outsourcingu. Mamy tu bardzo dobrze wykształconą, kreatywną kadrę i przystępne cenowo powierzchnie biurowe klasy A. Atutem miasta jest też dobrze przygotowana infrastruktura oraz doskonałe połączenie z Warszawą. Zapraszam do odkrycia potencjału Radomia, który doceniło już wielu inwestorów lokujących w mieście swoje innowacyjne przedsięwzięcia - mówi Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia.

Pełny raport Focus On Rzeszów dostępny tutaj: http://www.proprogressio.pl/pl/baza-wiedzy/focus-on/focus-on-radom-pl.html

Focus On to cykl mini-raportów przygotowywanych przez ekspertów Pro Progressio oraz członków Klubu Outsourcingu. Analizy pokazują między innymi potencjał inwestycyjny polskich miast (m. in. pod kątem outsourcingu). Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce, a także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i sektora publicznego w kraju i na świecie. Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w Polsce. Fundacja współpracuje z sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i prywatnym w Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w zakresie outsoucingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i organizatorem jedynego niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu. Celem Outsourcing Stars jest wyłonienie i nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia branży. 

Tag: