Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Arkadiusz, męczennik
Dziś jest: Niedziela, 12 stycznia 2025

RADOM

Zespoły akrobacyjne na Air Show

czwartek, 20 sierpnia 2015 11:23 / Autor: Radosław Mizera
FOTO: airshow.wp.mil.pl
Radosław Mizera
Na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych AIR SHOW zadebiutuje w tym roku zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Patrulla Águila. Formacja powstała 30 lat temu, od początku stacjonuje w bazie Ssn Javier i wykorzystuje samoloty szkolne C-1-1 pomalowane w barwy zespołu (czerwono-biało-żołte). Zespół daje pokaz 7 samolotami, a na ósmym kręci akrobacje solista
Patrouille Suisse, czy Frecce TriColori - będą gwiazdami tegorocznych pokazów lotniczych Air Show w Radomiu. O innych zespołach akrobacyjnych mówi podpułkownik Artur Goławski, z biura organizacyjnego pokazów lotnicznych AIr Sho w Radomiu:

W czasie pokazów wystąpi prawie 260 statków powietrznych. Będzie to jedna z największych imprez lotniczych w Europie, po raz pierwszy pokazom lotniczym będzie towarzyszyć prezentacja sprzętu wojskowego oraz firm zbrojeniowych.

Patrouille Suisse to Zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Szwajcarii, powstał 8 sierpnia 1964 roku. Nazwa Zespołu nawiązuje do swojego poprzednika, wcześniej powstałego zespołu akrobacyjnego Patrouille de France. Pierwsze loty Zespołu odbywały się na samolotach Hawker Hunter, które 1994 roku zdecydowano się wymienić na nowoczesne lekkie samoloty myśliwskie – Northrop F-5E Tiger II. Maszyny pomalowane są w narodowe barwy z białym krzyżem na spodzie oraz wyposażone w wytwornice dymów, dzięki którym prezentowane pokazy przeradzają się w podniebny spektakl. Program Szwajcarów to ponad 20 figur akrobacji lotniczej.

Frecce TriColori - to zespół akrobacyjny Włoskich Sił Powietrznych, który został założony w 1961 roku w Rivolto, w regionie Friuli Venezia Giulia. Początki akrobacji lotniczych we Włoszech sięgają okresu międzywojennego, kiedy to bardzo popularnym zjawiskiem było zakładanie przez jednostki lotnicze zespołów akrobacyjnych latających na różnych typach samolotów. Po II wojnie światowej zainteresowanie akrobacją lotniczą we Włoszech ponownie wzrosło, co przyczyniło się do powstania wielu znamienitych grup akrobacyjnych. W 1961 roku podjęto decyzję o sformowaniu jednej oficjalnej grupy. Na początku Zespół wykorzystywał samoloty F-86 Sabre, które po trzech latach działalności wymieniono na maszyny rodzimej produkcji – samoloty Fiat G.91. W późniejszym okresie ponownie dokonano wymiany maszyn, tym razem na odrzutowe samoloty szkolno-treningowe Aermacchi MB-339, które są użytkowane przez Zespół do dnia dzisiejszego. Malowanie samolotów nawiązuje do barw narodowych. Frecce TriColori występują w składzie dziewięciosamolotowym oraz z jednym solistą.

Radomskie AIR SHOW gościło już Zespół w edycji z roku 2001 oraz 2011. Nie bez powodu Strzały są nazywane ulubieńcami publiczności! Oprócz fantastycznych figur w powietrzu, dobrze dopasowanej muzyki, całemu pokazowi towarzyszy komentarz spikera Andrei Soro. Spektakularny pokaz umiejętności pilotażowych jest też wspierany intensywnym trójbarwnym dymem w kolorach włoskiej flagi. Bywa i tak, że odległość między samolotami jest mniejsza niż 2 metry.

Royal Jordanian Falcons powstał 7 listopada 1976 roku z rozkazu króla Husajna. Całe przedsięwzięcie jest o tyle nietypowe, że wojsko i cywile łączą swoje siły w jednym projekcie. Wszystko dlatego, że piloci Zespołu są rekrutowani spośród pilotów Narodowych Sił Powietrznych Jordanii, a samoloty które wykorzystują należą do Jordańskich Królewskich Linii Lotniczych. Początkowo Zespół użytkował trzy samoloty Pitts S-2A Specials, obecnie latają w czterosamolotowej formacji. Swoje pilotażowe umiejętności pokazują na samolotach Extra 300L, które określane są mianem jednych z najlepszych maszyn akrobacyjnych na świecie. Formacja występuje na najważniejszych imprezach lotniczych Ameryki Południowej, Europy, Azji i Afryki. Na koncie mają wiele prestiżowych nagród, co świadczy o ich wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu. Jastrzębie Jordanu tworzą jedne z najbardziej widowiskowych pokazów w powietrzu.

Polski Zespół – ORLIK założony został 1 stycznia 1998 roku, na mocy rozkazu komendanta WSOSP w Dęblinie. Piloci w marcu tego samego roku rozpoczęli pierwsze treningi, by zaledwie po miesiącu osiągnąć pełną gotowość do pokazów. Zespół zadebiutował podczas prestiżowych pokazów lotniczych International Air Tattoo w Fairford w Anglii w lipcu 1998 roku. Nazwa zespołu, podobnie jak było to w przypadku Iskier pochodzi od samolotu użytkowanego w jednostce, a mianowicie PZL-130 Orlik.Zespół Akrobacyjny Orlik jest kontynuatorem radomskich tradycji akrobacyjnych i wspaniałą wizytówką 2. Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Radomiu, który w roku 2011 został przemianowany na 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego.

Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” to kontynuator utworzonego w 1969 roku Zespołu Rombik, pilotującego samoloty TS-11 Iskra w czteroosobowym składzie. Już na początku 1991 roku przyjął nazwę Zespół Akrobacyjny Iskry. Pod koniec lat 90. tworzył już formację 9 maszyn. W 2000 roku w związku z reorganizacją lotnictwa polskiego Iskry przeniosły się do nowej bazy w Dęblinie. Zespół po 31 latach definitywnie pożegnał się z Radomiem. Wraz z nową bazą Zespół otrzymał nowe logo wyłonione w drodze konkursu, które kolorystycznie nawiązuje do barw narodowych. Nadano mu również obowiązującą do dnia dzisiejszego nazwę: Biało-Czerwone Iskry. Od początku działalności Zespół wielokrotnie uświetniał swą obecnością uroczystości państwowe czy zawody w akrobacji samolotowej, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Czeski śmigłowiec Mi-24D na pokazach w Radomiu poprowadzi załoga w składzie kpt. Marcel Kica (pilot-dowódca), por. Micha Socha (nawigator) st. chor. Pavel Solar (inżynier pokładowy). Dla kpt. Kicy to piąty sezon występów pokazowych. Uczestniczył on już ponad 20 pokazach lotniczych w Europie. Czeski zespół pokazowy ze śmigłowcami Mi-24 istnieje od 1993 roku. Wtedy po raz pierwszy wystąpiła publicznie formacja złożona z czterech wiropłatów, a piąty uzupełniał ją w roli solisty. W 1995 r. na pokazach w angielskim Fairford zespół ten zdobył „Nagrodę im. Douglasa Badera” za najlepszy wystę. Od tego czasu, czyli od 20 lat, solista lub para czeskich Mi-24 występuje co roku w kilku europejskich pokazach lotniczych. Ciekawostką jest to, że od 2008 roku czeskie załogi Mi-24 z Náměšť szkolą na lotnisku w Kabulu afgańskich lotników, latających Mi-24.

Pokaz w powietrzu za sterami czeskiego odrzutowca L-159 ALCA wykona na AIR SHOW kpt. pil. Vladimir "Faky" Tovarek. Ma 38 lat, jest pilotem od 19 lat, wylatał już 1600 godzin, a za sterami L-159 1000 godzin. Jest oczywiście instruktorem.

Zespół The Baltic Bees - jeden z dwóch cywilnych zespołów akrobacyjnych na starym kontynencie użytkujący samoloty odrzutowe! Pszczółki to łotewska grupa akrobacyjna, sformowana w 2008 roku przez Valerego Soboleva na lotnisku w Tukums. Mimo, że Zespół nie jest sponsorowany przez rodzime siły zbrojne, reprezentuje je na arenie międzynarodowej. Swoje powietrzne akrobacje wykonują na czeskich odrzutowcach treningowych L-39C Albatros. Zespół Baltic Bees wielokrotnie gościł na pokazach w Polsce i Europie. Mieliśmy przyjemność oglądać ich ewolucje w powietrzu w ubiegłej edycji radomskiego AIR SHOW.