Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Czas nieprawości i bestialstwa

wtorek, 01 września 2015 14:18 / Autor: Radosław Mizera
Czas nieprawości i bestialstwa
Radosław Mizera
- Wojna to misterium nieprawości i bestialstwa - mówił ks. major Krzysztof Smoleń, który przewodniczył Mszy świętej z okazji 76. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Uroczystości odbyły się w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. W programie był Apel Pamięci i złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ks. mjr Krzysztof Smoleń mówił, że druga wojna światowa była tragicznym wydarzeniem w dziejach Polski, Europy i świata. Mówił, że było to "misterium nieprawości i czas bestialstwa, do którego człowiek okazał się jednak być zdolnym". Podkreślił, "złym znakiem stały się obozy koncentracyjne i doły katyńskie". - To misterium nieprawości przekreśliło prawo Dekalogu - powiedział proboszcz wojskowej parafii.

Ks. Smoleń mówił, że czas drugiej wojny światowej pokazał również inny wymiar ludzkiego świata. - Pokazał wielkość i godność człowieka, jego męstwo w obronie wartości, jego heroizm, a także gotowość do radykalnej służby drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Smoleń. Po liturgii odbył się Apel Pamięci. Złożono również kwiaty na płycie GrobuNieznanego Żołnierza.

Głos zabrał Karol Semik, wiceprezydent Radomia. - Druga wojna światowej w naszej świadomości pozostała nie tylko jako okres grozy, łapanek, masowych egzekucji, przymusowych przesiedleń i obozów koncentracyjnych, ale jako wielka narodowa trauma. - Również Radom doświadczył okrucieństw wojny. Podczas bombardowań ucierpiały obiekty cywilne. Do miasta wkroczyły wojska niemieckie i rozpoczęła się okupacja. Ludność cywilna została poddana terrorowi, a dotyczyło to zwłaszcza przedstawicieli inteligencji - mówił wiceprezydent Semik.

Radom został zbombardowany już 1 września 1939 roku ok. 6 rano przez lotnictwo niemieckie. Codziennie były bombardowane obiekty wojenne i cywilne. Terror zaczął się 26 października, kiedy Radom stał się stolicą dystryktu radomskiego Generalnego Gubernatorstwa. Szacuje się, że w okresie drugiej wojny światowej życie straciło ok. 40 tys. mieszkańców Radomia.