Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Budżet Obywatelski 2016 - znamy wyniki

czwartek, 10 września 2015 14:16 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: ks. Zbigniew Niemirski
Magdalena Gliszczyńska
Były niespodzianki i zaskoczenie – znamy już wyniki Budżetu Obywatelskiego 2016. "Dobry Dom - miejsce troski o psychikę człowieka",  projekt Caritas Diecezji Radomskiej zdobył największą ilość głosów mieszkańców, w obszarze ogólnomiejskim. Na drugim miejscu, w tym samym obszarze, znalazł się "Ambulans dla radomian", a na trzecim – ciekawy i niepodziewany projekt - "Opryski parków w mieście przeciw komarom i kleszczom".

Zadowolenia z wyników nie krył ks. Robert Kowalski dyrektor radomskiej Caritas oraz Dorota Kosman dyrektor Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Na Budżet Obywatelski 2016 prezydent Radomia Radosław Witkowski zabezpieczył 4 mln 800 tys. zł w podziale na 6 obszarów, 5 terytorialnych i jeden ogólnomiejski. Dziś podsumował głosowanie

W głosowaniu wzięło udział w sumie 12 tys. 624 mieszkańców – przypomina Mateusz Tyczyński dyrektor Kancelarii Prezydenta

Trzy projekty ogólnomiejskie, to projekty z zakresu zdrowia i polityki społecznej – Anna Białkowska wiceprezydent Radomia

Posłuchajcie co zaraz po ogłoszeniu wyników powiedzieli nam autorzy kilku zwycięskich projektów

W obszarze I wygrał projekt budowy wielofunkcyjnego boiska przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 13. W skali całego miasta uzyskał on największą liczbę – 15909 punktów.  Do realizacji został też zakwalifikowany wniosek mieszkańców Plant w sprawie modernizacji terenu pomiędzy blokami Kościuszki 4a, Planty 7, Dowkonta 4, Broni 1a, Kościuszki 4 i Broni 1, gdzie ma powstać boisko do piłki nożnej i plac zabaw.

W obszarze II wygrała propozycja budowy spójnej sieci asfaltowych dróg rowerowych na Ustroniu  wraz z połączeniem ich z już istniejącymi trasami rowerowymi. Wystarczającą liczbę głosów otrzymały też propozycje stworzenia strefy aktywności ruchowej i wypoczynku przy Publicznej Szkole Podstawowej  nr 4 oraz zakupu nowych książek dla filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 14 i 15.

W obszarze III zwycięskie projekty to: budowa wielofunkcyjnego boiska wraz z remontem bieżni na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26, zakup książek dla  filii MBP nr 9, 12, 16, budowa chodników od ulicy Łowickiej do Obrońców oraz doposażenie, ogrodzenie i zmiana lokalizacji istniejącego placu zabaw przy ul. Odlewniczej.

Najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w obszarze IV. Wygrał projekt zagospodarowania terenów zielonych przy II LO im M. Konopnickiej. Tu miałyby powstać nowe alejki, zewnętrzna siłownia, stoły do tenisa oraz wiata i ławki. W przyszłorocznym budżecie miasta znajdzie się także: kontynuacja budowy i powiększenie parku Gołębiów, w tym budowa siłowni, ścieżek rowerowych, nowe nasadzenia i montaż ławek. Urządzenia fitness pojawią się także przy ulicy Mroza. Z kolei na Kapturze, w budynku PSP 29  powstanie ogólnodostępny kompleks rekreacyjno-edukacyjny dla społeczności lokalnych dzielnic, a filie MBP nr 2, 3, 4 wzbogacą się o nowe książki.W obszarze V powstanie ciąg pieszo- rowerowy wzdłuż ul. Energetyków, pomiędzy ul. Stara i Nowa Wola Gołębiowska oraz siłownia pod gołym niebem na osiedlu Gołębiów I. Powiększy się także księgozbiór filii MBP nr 1 i 2.

W czasie naboru zostało złożonych w sumie 190 wniosków. Komisja połączyła 26 projektów, które stanowiły 11 nowych wniosków. Do dalszego procedowania trafiło 175 pomysłów mieszkańców, ostatecznie do głosowania zostało skierowanych 91 projektów.