RADOM
Jan Paweł II uczył demokracji
W trzecim panelu dyskusyjnym we wtorek udział wzięli parlamentarzyści. Dyskusję poprzedził wykład dominikanina, o. dr Macieja Zięby „Etyczny fundament demokracji według św. Jana Pawła II”. Przypomniał, powołując sie na nauczanie Papieża-Polaka, że demokracja powinna być oparta na wolności. Wolność zaś na wartościach.
Parlamentarzyści dyskutowali głównie na temat duchowego dziedzictwa, jakie pozostawił Jan Paweł II. Politycy przypomnieli m.in. przesłanie skierowane do Polaków na temat członkostwa w Unii Europejskiej.
Stanisław Kalemba (PSL) przypomniał, że media częstokroć „manipulowały nimi” usuwając zwrot „na równych zasadach”. Beata Kempa (Solidarna Polska) mówiła m.in. kulturze prawnej i kulturze obyczajowej w Parlamencie. Przypomniała spory na tematy światopoglądowe w tym walkę o krzyż w sali obrad.
Zapewniła, że jest on teraz bardzo mocno przytwierdzony do ściany, po to, aby „nikt z przypadkowych śmiałków nie mógł go zdjąć”. Wicemarszałek senatu, Stanisław Karczewski (PiS) wskazywał, że część posłów z powodu dyscypliny partyjnej musi popierać ustawy sprzeczne z nauczaniem Jana Pawła II, m.in. ws. in vitro czy aborcji.
- Choć niekiedy nie ma w tych sprawach dyscypliny, to praktyka uczy, że osoby głosująca przeciwko takim projektom nie znajdują miejsc na listach wyborczych – argumentował Stanisław Karczewski. Z koeli wicemarszałek Sejmu, Elżbieta Radziszewska (PO) odpierała zarzuty dotyczące „podwójnej moralności” niektórych polityków jej partii. - Nie można mówić o tym, że ktoś jest przeciwko nauczaniu Jana Pawła, gdy pojawia się w kościele i decyduje o przyjęciu in vitro – mówiła.
Dziś z kolei w ramach Tygodnia Społecznego spotkanie z byłym wiceministrem sprawiedliwości, Michałem Królikowskim oraz socjolog, dr Barbarą Fedyszak Radziejowską. Początek 18.30 w kościele MB Królowej Świata przy ul. Grzybowskiej.