RADOM
Urodzinowa konferencja na UTH
Kazimierz Pułaski uznany jest za bohatera zarówno Polski jak i Stanów Zjednoczonych. W USA pamięć o nim jest nadal żywa. Zapewnia o tym Christopher Midura - Radca ds. Prasy i Kultury przy Ambasadzie USA w Warszawie: - Powiedziałbym, że miłość od Pułaskiego jest wciąż żywa z uwagi na fakt poświęcenia, jakiego Pułaski dokonał w obronie wolności amerykańskiej. Gdyby nie między innymi Pułaski, Amerykanie z pewnością nie pokonaliby Brytyjczyków. Ta pamięć jest wyrazem pamięci dla bohatera. Symbolizuje on także wkład Polaków jak całej grupy w wwalce o niepodległość USA. - mówi Christopher Midura i dodaje: - Amerykanie korzystają z każdej okazji żeby wskrzeszać pamięć o Pułaskim. W Stanach Zjednoczonych zazwyczaj nie świętuje się rocznicy śmierci, ale z uwagi na to, że Pułaski umarł w wyniku poniesionych w czasie walki ran, to jest wyjątek. Między innymi w stanie Illinois w USA Amerykanie i Polonia celebrują co roku rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego organizując parady i inne wydarzenia. Również w Nowym Jorku słychać echa tego typu wydarzeń.
Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów, a także wziąć udział w dyskusji na temat Kazimierza Pułaskiego. Nie zapomniano także o związkach bohatera z ziemią radomską. Dr hab. Dariusz Kupisz, prof. nadzw. Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej:
Pamięć o Kazimierzu Pułaskim trwa nieprzerwanie. - Kazimierz Pułaski miał ogromną wolę walki o dobrą sprawę: o wolność, zasady równości, dobro człowieka. - mówi dr hab. Jolanta Daszyńska, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego i przywołuje fakt z życia bohatera: - Kiedy Pułaski był w Ameryce czuł się niedoceniony i popadał we frustrację właśnie dlatego, że uważał, że tej wolności się nie broni, że wśród ludzi panuje marazm. Pułaski nigdy nie odstąpił od swoich poglądów. To był człowiek czynów i dobrych ideałów.
W otwarciu konferencji wziął także udział J.M. Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego – Zbigniew Łukasik który podkreślił, że o godność człowieka można walczyć zarówno w Polsce jak i w Europie czy na świecie. - Patriotyzm, który cechował Kazimierza Pułaskiego zanikł w pewnym okresie. Myślę, że tego typu konferencje będą młodemu pokoleniu pokazywały i nakreślały drogę walki o ideały – mówi Rektor UTH.
O innym walorze tego typu konferencji mówi wiceprezydent Karol Semik: - Takie spotkania mają walor ciekawostkowy. Możemy od prelegentów dowiedzieć się czegoś, co trudno przeczytać w literaturze opisującej życie Kazimierza Pułaskiego.
Jutro drugi dzień konferencji. Tym razem naukowcy spotkają się w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Radomskie Towarzystwo Naukowe, a wśród współorganizatorów znaleźli się Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Gmina Miasta Radomia, American Corner Radom oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/11687-wyjatkowa-konferencja-w-uth#sigProGalleria775f5745f1