Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Razem w walce z przemocą

wtorek, 13 października 2015 15:29 / Autor: Weronika Chochoł
Razem w walce z przemocą
fot. kwp.radom.pl
Weronika Chochoł
Ruszył program „Jest z nami DZIECKO!” opracowany przez KWP w Radomiu. Jego celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. W walce z krzywdzeniem nie tylko najmłodszych, ale wszystkich, którzy w domach doznają przemocy, policjantom pomagać będą pielęgniarki i położne. Akcja obejmie całe Mazowsze.
Pomoc dzieciom, którym zagrażać może przemoc przyjść ma bardzo szybko - Panie pielęgniarki mają obowiązek dotarcia do najmłodszych już 48 godzin od ich przyjścia na świat. To jest dobry moment na to aby rozpoznać, czy środowisko jest dziecku przyjazne. - wyjaśnia insp. Marek Świszcz - I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu i dodaje: - Dzisiaj mamy inaugurację projektu, a realizowany będzie do momentu aż dojdziemy do przekonania, że spełnił swoją rolę.

Celem projektu jest przede wszystkim przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, ale także ograniczanie aspołecznych zachowań w lokalnym środowisku. Organizatorzy mają także nadzieję, że dzięki akcji uda się zapobiegać demoralizacji nieletnich.

Jak zaznacza Grażyna Rogala-Pawelczyk - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w programie weźmie udział wiele pielęgniarek i położnych z całego województwa:

Chociaż najszybciej na przemoc w rodzinie mogą zareagować pielęgniarki, to nie tylko one współpracować będą z funkcjonariuszami: - Algorytmy, które powstały dla przedstawicieli oświaty i ochrony zdrowia, dotyczą zarówno pielęgniarek i położnych, jak i całego środowiska pracowników ochrony zdrowia. Lekarzy różnej specjalności, np. stomatologów i wszystkich, którzy mogą przy okazji troski o zdrowie dziecka zaobserwować to, co się dzieje w jego rodzinie. - mówi Renata Durda – kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia". Dodaje także, że programem objęte są również osoby dorosłe: - Bardzo często jest tak, że przemoc w rodzinie, która pojawia się w przypadku dziecka jest częścią większego systemu przemocy. Pokrzywdzone są głównie kobiety, a głównymi sprawcami są mężczyźni.

Podziękowania do organizatorów akcji skierowała wiceprezydent Anna Białkowska: - My, dorośli musimy chronić bezbronne dzieci. Cieszę się, ze służba zdrowia tak mocno zaangażowała się w pomoc dzieciom.

Organizatorami akcji są: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Radomiu, Urząd Miejski w Radomiu. A partnerami Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.