RADOM
Razem w walce z przemocą
Celem projektu jest przede wszystkim przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, ale także ograniczanie aspołecznych zachowań w lokalnym środowisku. Organizatorzy mają także nadzieję, że dzięki akcji uda się zapobiegać demoralizacji nieletnich.
Jak zaznacza Grażyna Rogala-Pawelczyk - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w programie weźmie udział wiele pielęgniarek i położnych z całego województwa:
Chociaż najszybciej na przemoc w rodzinie mogą zareagować pielęgniarki, to nie tylko one współpracować będą z funkcjonariuszami: - Algorytmy, które powstały dla przedstawicieli oświaty i ochrony zdrowia, dotyczą zarówno pielęgniarek i położnych, jak i całego środowiska pracowników ochrony zdrowia. Lekarzy różnej specjalności, np. stomatologów i wszystkich, którzy mogą przy okazji troski o zdrowie dziecka zaobserwować to, co się dzieje w jego rodzinie. - mówi Renata Durda – kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia". Dodaje także, że programem objęte są również osoby dorosłe: - Bardzo często jest tak, że przemoc w rodzinie, która pojawia się w przypadku dziecka jest częścią większego systemu przemocy. Pokrzywdzone są głównie kobiety, a głównymi sprawcami są mężczyźni.
Podziękowania do organizatorów akcji skierowała wiceprezydent Anna Białkowska: - My, dorośli musimy chronić bezbronne dzieci. Cieszę się, ze służba zdrowia tak mocno zaangażowała się w pomoc dzieciom.
Organizatorami akcji są: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Radomiu, Urząd Miejski w Radomiu. A partnerami Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.