RADOM
Radni komentują skład nowego rządu
Przypomnijmy w poniedziałek Beata Szydło zaprezentowała swoją drużynę. W gronie nowych ministrów zabrakło polityków z Radomia. Nie ma Zbigniewa Kuźmiuka, który był przedstawiany jako możliwy Minister Finansów, czy Stanisława Karczewskiego, który typowany był ministrem zdrowia. Co ciekawe, podczas kampanii wyborczej Jarosław Gowin przyjechał do Radomia jako minister obrony narodowej i obiecywał dolinę zbrojeniową, centrum zbrojeniowe w Radomiu, a dziś wiemy już, że jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, z drugiej strony mamy Antoniego Macierewicza, jako ministra obrony narodowej, a znamy jego krytyczne wypowiedzi na temat kontraktu z Airbus. Co to może oznaczać dla Radomia? - zapytaliśmy radnych. Posłuchajcie co nam powiedzieli: Dariusz Wójcik z PiS
Wiesław Wędzonka z PO
Kazimierz Woźniak z Radomianie Razem
Radomscy radni podsumowali też działalność Ewy Kopacz, jako premiera i jak ona przełożyła się na Radom. - Ja nie widzę, żeby spełnione zostały obietnice. Nie wiele udało się zrobić. Na koncie MOSiR nie ma wciąż pieniędzy na halę widowiskową, także poczekajmy – mówił Dariusz Wójcik przewodniczący Rady. Innego zdania byli radni Wiesław Wędzonka i Kazimierz Woźniak. - Udało się sporo zrobić. Nie chodzi tylko o pieniądze na szpital, halę sportową, czy Arkę. To także zabiegi, by w Radomiu była nowa siedziba Sanepidu, Sądu, Archiwum Miejskie, Fabrykę Broni, czy Urząd Dozoru Technicznego, więc nie jest tego mało, bo inwestycje te były finansowane z budżetu państwa - ripostował radny Woźniak.
Na razie wciąż w sferze domysłów, pozostają zmiany personalne i jeżeli chodzi o wicemarszałka Mazowsza, czyli to kto zastąpi Leszka Ruszczyka, oraz to kto zastąpi Annę Białkowską na stanowisku wiceprezydenta Radomia. Radny Wiesław Wędzonka nabiera wody w usta, nie chce zdradzać żadnych nazwisk, ale informował na antenie Radia Plus Radom, że dziś właśnie radomska Platforma odbyła spotkanie w tej sprawie. - Lista nazwisk jest długa. Będzie z kogo wybrać – krótko ucina tę dyskusję Wiesław Wędzonka. Z kolei Dariusz Wójcik zauważa, że może być to krótka nominacja, ponieważ w sejmiku pojawia się propozycja zawiązania się nowej koalicji PSL – PiS, wówczas to właśnie z tego drugiego ugrupowania wybrany zostanie wicemarszałek Mazowsza.
Radni zgodzili się co do kwestii wyłączenia Warszawy z Mazowsza w sensie administracyjnym, a nie tylko statystycznym. - Radom stracił na reformie administracyjnej. Gdyby przywrócone zostało województwo ranga miasta na pewno by wzrosła. Kielce mają mniej mieszkańców, w porównaniu z Radomiem, a jednak lepiej się rozwijają jako miasto wojewódzkie, mają swojego marszałka i wojewodę. Przegraliśmy na tej zmianie jako społeczeństwo. Nadal musimy dążyć do tego, by Radom stał się miastem wojewódzkim - podkreśla Dariusz Wójcik. Z takim stanowiskiem zgadza się także Wiesław Wędzonka z PO. - Rozwiązanie, które zakładało 23 województwa w moim przekonaniu było najlepsze, najbardziej trafne i godziło interesy dużych miasta. Natomiast Kazimierz Woźniak mówił, o tym, że przy reformie administracyjnej Radom miał dostać nie tyle instytucje, ale na przykład uczelnię wyższą, a nie dostał nic. - Teraz gdyby znów był podział inne miasta też mogłyby wnosić podobne oczekiwania. Poza tym Siedlce, Płock, to miasta oddalone od Radomia, byłby problem komunikacyjny. Dla mnie jest to materia złożona – podkreślał radny Woźniak.
Ponadto za około dwa tygodnie poznamy decyzje prezydenta Radomia odnośnie terminu sesji, dotyczącej lotniska. - Ja nie przekreślałbym lotniska. Myślę, że musimy ten projekt nadal kontynuować, to bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta – mówi Dariusz Wójcik z PiS. Przypomnijmy czeski przewoźnik wstrzymał loty, chociaż umowa nie jest zerwana. Port Lotniczy Radom do końca listopada dał czas czeskiej stronie na wyjaśnienie kwestii dalszej współpracy. Port nie wyklucza też zakończenia sprawy w sądzie. - Z punktu widzenia czysto ekonomicznego uważam, że to przedsięwzięcie nie ma racji bytu – mówi radny Kazimierz Woźniak. - Jeśli jednak będzie decyzja prezydenta, że nadal będziemy dążyć do tego, by Radom miał cywilne lotnisko, w budżecie na 2016 rok powinny być zabezpieczone środki na działalność lotniska – dodaje Woźniak. - Musi się pojawić inwestor prywatny. Nie tylko budżet gminy, ale przede wszystkim inwestor prywatny. Jest to trudne, ale nie jest to niemożliwe, bo tacy inwestorzy powoli zaczynają napływać – mówi Wiesław Wędzonka radny PO.
Na zakończenie radni zachęcali radomian do wywieszenia flagi państwowej na Święto Niepodległości, zapraszali też mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach miejskich.