Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Sześciolatki do przedszkola

niedziela, 03 stycznia 2016 10:33 / Autor: Weronika Chochoł
Sześciolatki do przedszkola
fot. blizejprzedszkola.pl
Weronika Chochoł
Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków, nowelizując ustawę o systemie oświaty. Zdecydowano, że dzieci będą rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.

Zgodnie z nowelizacją w miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Oznacza to, że samorząd musi zapewnić dziecku wychowanie przedszkolne, o ile wystąpią o to rodzice cztero-, czy pięciolatka. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Nowelizacja przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do pierwszej klasy, pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

A co z sześciolatkami, które w roku szkolnym 2015/2016 obowiązkowo wysłane zostały do szkoły? Dokument umożliwia rodzicom tych dzieci, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy w przyszłym roku. Rodzice będą mieli czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Wtedy dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promocji do drugiej klasy. Do końca roku szkolnego kontynuowało będzie naukę w klasie pierwszej lub skorzysta z wychowania przedszkolnego.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w nadzorze pedagogicznym. Zgodnie z nią, minister edukacji ma otrzymać prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Obecnie takie prawo przypisane jest wojewodzie - z zastrzeżeniem, że ma się ono odbywać za zgodą ministra edukacji. Zmiany sięgną także uprawnień kuratorów. Będą oni mieli prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół.

Przywrócenie rodzicom prawa wyboru, czy dziecko rozpoczyna naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat, zapowiedziała premier Beata Szydło w swoim sejmowym expose. Zaznaczyła wówczas, że odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków, będzie przeprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządu. Powrót do obowiązku szkolnego od siódmego roku życia był też jednym z haseł wyborczych PiS w kampanii wyborczej.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 269 posłów (PiS, większość Kukiz'15), 156 było przeciw (PO i Nowoczesna), 17 wstrzymało się od głosu (15 z PSL). Teraz dokument trafi do Senatu.

źródło: PAP