Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

100 lat temu przy Warszawskiej

piątek, 05 lutego 2016 13:04 / Autor:
100 lat temu przy Warszawskiej
Jutro o godz. 16 minie 100 lat od ustawienia przy ul. Warszawskiej w Radomiu krzyża, upamiętniającego straconych w tym miejscu powstańców styczniowych. W południe odbyły się okolicznościowe uroczystości. Uczestnicy złożyli kwiaty i pomodlili się.

Ustawienie krzyża było doniosłą manifestacją patriotyczną i religijną. Mimo że władze w Radomiu sprawował okupant austro - węgierski, mieszkańcom po dwóch zablokowanych próbach udało się wreszcie upamiętnić bohaterów powstania styczniowego. Podniosła uroczystość, z procesją od kościoła mariackiego, zgromadziła rzesze radomian. Bardzo aktywny udział brała młodzież. Krzyż był drewniany z koroną cierniową.

Dlaczego akurat to miejsce? Ziemia wokół krzyża z terenem gdzie stoi obecnie budynek II LO im. M. Konopnickiej przesiąknięte są powstańczą krwią. Pogrzebanych, a wcześniej rozstrzelanych  było tu co najmniej 29 osób m.in. August Jasiński czy Zygmunt Chmieleński. 

W 1933 roku drewniany krzyż zastąpiony został czarnym stalowym. Ten ostatni stoi przy ul. Warszawskiej już ponad 80 lat. Symbol pamięci o polskich bohaterach wymaga pilnej renowacji.  

O historii "powstańczego krzyża straceń" rozmawialiśmy z historykiem w II LO w Radomiu Sławomirem Adamcem. 

O potrzebie pamięci o powstańcach styczniowych mówił również uczestnik dzisiejszych uroczystości kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Murawski: