Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Zofia Romaszewska znów była w Radomiu...

niedziela, 29 maj 2016 22:45 / Autor:
Zofia Romaszewska znów była w Radomiu...
fot. ag, ts
W Radomiu rozpoczął się dziś IX Tydzień Społeczny. To cykl debat z zakresu życia społeczno-politycznego oraz religijnego.

W tym roku Tydzień Społeczny zbiega się z 40. rocznicą protestów robotniczych w Radomiu oraz 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Radomiu. Gościem pierwszego dnia spotkań była dziś legenda Komitetu Obrony Robotników, Zofia Romaszewska. Po prostestach w Radomiu i Ursusie, wraz z mężem i grupą wielu osób pomagała robotnikom zmagającym się z represjami nałożnymi na nich przez ówczesne władze. W rozmowie z Radiem Plus Radom przyznała, że inspiracją do utworzenia ruchu, który później, w Gdańsku nazwany został Solidarnością, były wydarzenia z 1976 roku.

Państwa Romaszewskich wspomina Jan Rejczak, były opozycjonista radomski:

Zofia Romaszewska, w czasie wykładu w niedzielę wyjaśniła okoliczności powstania Radia „Solidarność”, które założyła wraz z mężem, i w którym był przez wiele lat spikerką. – Pierwsza myśl: ile lat będziemy siedzieć. Wtedy już wiadomo było, że Ewa Kubasiewicz została skazana przez sąd Marynarki Wojennej na dziesięć lat więzienia. (…) Uważaliśmy, że strasznie opadają nastroje, że ludzie uważają, że nic nie da się zrobić, i musi być tak, jak jest. Postanowiliśmy, że pobudzimy jakąś nadzieję. Dlatego na wejście wprowadziliśmy piosenkę „Siekiera, motyka”, żeby zdecydowanie mieć poczucie, że wszyscy mamy wojować z tym paskudnym komuchem – mówiła.

Dzisiejsze spotkanie z Zofią Romaszewską rozpoczęła Msza św., której przewodniczył Biskup Radomski, Henryk Tomasik. W homilii apelował o kierowanie życiem społecznym w zgodzie z nauką Chrystusa.

Spotkania w ramach Tygodnia Społecznego będą odbywały się do czwartku. Drugi dzień IX Tygodnia Społecznego poświęcony będzie historycznym aspektom przeżywanych w tym roku rocznic. O godz. 11.00 w auli głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu odbędzie się spotkanie wraz z projekcją filmu „…i cicho ciało spocznie w grobie” dla studentów i uczniów. Natomiast wieczorne spotkanie rozpocznie się o godz.19.00 w oratorium kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (ul. Grzybowska 22). W poniedziałkowych dyskusjach wezmą udział prof. dr hab. Marek Wierzbicki, który będzie mówił m.in. o narodzinach opozycji w PRL, a na temat śmierci ks. Romana Kotlarza będzie mówił ks. dr Szczepan Kowalik.