RADOM
Dopalacze - ulegniesz, przepadniesz
Radomska policja i Kuratorium Oświaty podsumowały kampanię antydopalaczową. Przez cały rok prowadzone były różnego rodzaju działania.
W tym roku kampania była prowadzona pod hasłem "Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz". Konferencja naukowa zgromadziła liczne grono przedstawicieli oświaty i samorządowców z subregionu radomskiego. Działania ukierunkowane na zmniejszanie powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych zaprezentował m.in. insp. Marek Świszcz. - Nasze działania polegały na konsekwentnym przekazie, że dopalacze są groźne dla naszego organizmu. Prowadziliśmy też działania operacyjne, ukierunkowane na zwalczanie tego zjawiska w środowiskach lokalnych i nie tylko. Chcemy skoordynować działania wszystkich podmiotów, które mają swój udział w wychowaniu dzieci i młodzieży. Prowadziliśmy wspólne akcje m.in. z ROSĄ Radom, której zawodnicy przekonywali, że można się dopalać, ale sportem.
W swoim wystąpieniu insp. Marek Świszcz podkreślił, że jednym z priorytetów Komendanta Wojewódzkiego Policji na lata 2016 - 2018 jest szczególna troska o dzieci i młodzież, szczególnie w kontekście zjawisk takich jak narkomania i cyberprzemoc.
Dużą wartość mają przeprowadzone w ostatnim czasie badania ankietowe wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To bezpośrednio od młodych osób, na podstawie wyników ankiet, docierają konkretne sygnały dające podstawy do konkretyzowania przyszłych działań.
W trakcie konferencji zaprezentowano między innymi policyjne narzędzie służące do szkoleń prowadzonych dla nauczycieli, wychowawców. To edukacyjna walizka narkotykowa, dzięki której dorośli mogą poszerzyć swoją wiedzę i skuteczniej reagować na potencjalne zagrożenia.