RADOM
Cześć Ich pamięci!
W poniedziałek, 15 sierpnia w samo południe w Kościele Garnizonowym w Radomiu odbyły się obchody ku czci wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święta Wojska Polskiego. Po Mszy świętej, której przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski - Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej wręczono medale. Po apelu pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
- Dzisiaj wszyscy wpatrujemy się w Maryję i dziękujemy Bogu za Nią, włączając się w jej hymn wdzięczności ze te wielkie rzeczy, które Bóg w Jej życiu uczynił. My dziękujemy Bogu za te wielkie rzeczy, które Bóg uczynił w naszym życiu. - zwrócił się do wiernych ks. prałat Edward Poniewierski w kazaniu. Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwa, które zagrażają każdemu człowiekowi - nie zależnie od tego, czy walczy na froncie, czy żyje z dala od wojny. Nawiązał również do żołnierzy walczących podczas Bitwy Warszawskiej. Siłą do walki ze strachem i zwątpieniem jest Maryja - przypominał Kanclerz w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny:
Podczas Eucharystii - zgodnie z tradycją - poświęcone zostały przyniesione zioła i kwiaty. Mszę Świętą zakończyła pieśń "Boże coś Polskę" w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu:
W 96 rocznicę Cudu nad Wisłą przed Kościołem Garnizonowym uczczono pamięć poległych żołnierzy, a także wyróżniono żołnierzy służących poza granicami kraju wyróżniono żołnierzy o szczególnych zasługach dla wojska. Medale przyznane zostały przez Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Gen. bryg. w st. spocz. dr. Stanisława Woźniaka, a wręczyli je Szef Sztabu - ppłk Robert Czubak oraz Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ - Edward Kowalewski.
Podczas uroczystości głos w imieniu dowódcy Garnizonu Radom zabrał Szef Sztabu ppłk Robert Czubak, który zwrócił się do kombatantów, żołnierzy w służbie czynnej oraz do wszystkich zebranych: - Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążyć:
Następnie odczytany został apel pamięci, a na cześć bohaterów oddana została salwa honorowa:
Ostatnim punktem oficjalnej części obchodów Święta Wojska Polskiego Było złożenie kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez delegacje. Pierwsze kwiaty złożyli przedstawiciele Wojska Polskiego, następnie parlamentarzyści, władze miasta, władze wojewódzkie i samorządowe, służby mundurowe, a także przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/17751-czesc-ich-pamieci#sigProGalleria1b28e28332