Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

1 września odsłonią pomnik

poniedziałek, 29 sierpnia 2016 14:22 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Pomnik 72. Pułku Piechoty zostanie odsłonięty już 1 września. Monument będzie można podziwiać u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego.

Pomnik będzie się składał z dwóch płaszczyzn. Na jednym prostopadłościanie znajdzie się tekst z krótką historią 72. Pułku Piechoty, a na drugim pojawi się odznaka pułkowa. Obie części zostaną zwieńczone białym orłem, który widniał na czapkach oficerów i żołnierzy tej jednostki. Pomnik ma mieć 2,95 metra wysokości i zostanie w całości wykonany z granitu norweskiego w tonacji beżu i bieli. Monument zaprojektował Tadeusz Derlatka, a wykona go radomski rzeźbiarz, Stanisław Romańczuk.

W grupie inicjatywnej budowy pomnika są: Jarosław Kowalik, Tadeusz Derlatka, Andrzej Mędrzycki, Jerzy Paprocki i Szczepan Kowalski. Autorem rzeźby jest Stanisław Romańczuk. Celem jest przywrócenie pamięci o żołnierzach 72. Pułku Piechoty. - Wyruszyli silni, zwarci i gotowi, jak mówiły przedwojenne hasła. Wierzyli w to, że wrócą szybko. Pamiętam, jak opuszczał dom mój ojciec. Mówił, że to kwestia kilku dni. Nie wrócili nawet po latach. Zginęli na zachodnim froncie w liczbie ponad 2,5 tysiąca żołnierzy. Ta ofiara nie była do dzisiejszego dnia doceniana i widziana w tym mieście. Naszym zadaniem było udokumentowanie tej pamięci - mówi Andrzej Mędrzycki.

Upamiętnienie 72. Pułku Piechoty to jednak nie tylko budowa pomnika. Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu przyjęły imię Pułku. Tam też znajduje się izba pamięci. - To jest wyzwanie dla nas, kadry pedagogicznej, żeby młodzieży przekazywać taką historię. Tragiczną historię, ale dzięki tej największej ofierze możemy wspólnie budować nową rzeczywistość, nową społeczność i odbudowywać charakter patriotycznej postawy wśród młodzieży. Tworzenie takiej izby będzie przyczyniać się do tego, że będziemy mogli mówić o tym z podniesioną głową - mówi Krzysztof Linowski wicedyrektor ZDZ.

1 września o 10 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Wtedy też Szkołom ZDZ zostanie nadane imię 72. Pułku Piechoty im. płk. D. Czachowskiego. O 12 Dowódcy Garnizonu Radom złożą meldunek i rozpocznie się msza święta w Kościele Garnizonowym. O 12:50 przyjdzie czas na wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwę honorową i złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. O 13:40 rozpocznie się przemarsz i odsłonięcie pomnika Żołnierzy 72. Pułku Piechoty u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego. O 14:40 przemarsz i otwarcie izby pamięci w Szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego.