RADOM
Elektrycy świętują, naukowcy debatują
Stowarzyszenie Elektryków Polskich w Radomiu ma już 95 lat! W ramach jubileuszu naukowcy dyskutowali nad globalnymi wyzwaniami energetycznymi XXI wieku.
Konferencję naukową "Globalne wyzwania energetyczne w XXI wieku" otworzyli Radosław Gutowski, kierownik Centrum Kompetencji Fotowoltaicznych i Wiesław Michalski, Prezes Oddziału Radomskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. - 95 lat to bardzo długi okres. 90 lat temu elektryką zajmowali się przypadkowi ludzie, pasjonaci, wizjonerzy, którzy prowadzili pewne doświadczenia. Później elektryka się zmieniła. Widzimy dzisiaj dynamiczny rozwój nauki. Głuchy i ciemny byłby nasz świat, gdyby nie prąd elektryczny i energia elektryczna - podkreśla Wiesław Michalski.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich w Radomiu powstało w 1921 roku. Wcześniej, bo w 1919 roku, utworzone zostało krajowe stowarzyszenie. - SEP tworzyli ludzie z przemysłu elektrotechnicznego i ludzie nauki, którzy widzieli potrzebę skupiania się, wymieniania poglądów i doświadczeń w dziedzinie elektryki. W Stowarzyszeniu Elektryków Polskich skupiają się wszyscy, którzy zajmują się elektryką oraz podobnymi działami elektryki - dodaje prezes Michalski.
W konferencji naukowej wzięli udział profesorowie, doktorzy i inżynierowie z ważnych ośrodków energetycznych w Polsce. Prof. Krzysztof Badyda z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej mówił o czystej energetyce węglowej. - Należy sobie zadać pytanie, czy energetyka węglowa może być równie czysta, jak gazowa? Potencjalnie tak, ale zawsze jest pytanie, za jakie pieniądze, czyli jak dużo trzeba zainwestować w instalacje ochrony powietrza, żeby uzyskać porównywalną emisyjność technologii gazowych i wykorzystujących węgiel jako paliwo? - pytał prof. Badyda. - W Polsce mamy do czynienia z monokulturą węglową. Ponad 80% energii jest wytwarzanej na bazie węgla. Powyżej 10% na bazie źródeł odnawialnych i kilka procent na gazie. Dlaczego na gazie tak mało? Bo mamy małe zasoby rodzime i koszt na rynku krajowym energii dostarczanej w gazie jest trzykrotnie wyższy od energii dostarczanej w węglu - dodał prof. Badyda.
Katarzyna Michałowska-Knap mówiła o energii odnawialnej. Według niej z czasem udział odnawialnych źródeł energii będzie rósł. - Globalne inwestycje w sektorze energetycznym w 2015 roku praktycznie zdominowane zostały przez odnawialne źródła energii. Jeśli popatrzymy na to w perspektywie długoterminowej, to widzimy, że inwestycje w nowe moce dominują w sektorze inwestycji energetycznych. Powodem takiego stanu rzeczy jest polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej. Polska ma zobowiązanie udziału odnawialnych źródeł energii do 2020 roku na poziomie 15%. W 2050 roku przewiduje się redukcję emisji gazów cieplarnianych o 80-90% - przewiduje Katarzyna Michałowska-Knap.
Swoje referaty wygłosili również prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i dr hab. inż. Piotr Biczel z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/19082-elektrycy-swietuja-naukowcy-debatuja#sigProGalleria6272acbabf