RADOM
Sejm o Radomiu
Sejm uczcił 100. rocznicę reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie.
Wybory przeprowadzone sto lat temu, stały się ważnym elementem fundamentu, na którym potężny gmach samorządu zbudowała wkrótce Odrodzona Rzeczpospolita - czytamy w uchwale przyjętym dzisiaj przez Sejm. Tym samym posłowie upamiętnili reaktywację samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie. Poseł PiS Marek Suski:
W uchwale czytamy, że w okresie I wojny światowej Polacy podjęli starania o odzyskanie niepodległości. Przybrały one formę czynu zbrojnego oraz działań dyplomatycznych na arenie międzynarodowej. - Nie mniej ważne okazało się budowanie społeczeństwa obywatelskiego, opartego na samorządzie lokalnym. Nie posiadały go ziemie byłego zaboru rosyjskiego, które w toku działań wojennych znalazły się pod okupacją niemiecką i austro-węgierską - napisali posłowie.
Uchwała przypomina, że w 1916 r. okupacyjne władze austro-węgierskie wydały rozporządzenie, reaktywujące samorząd miejski w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie. Na jego mocy, 7 grudnia 1916 r. odbyły się pierwsze - po okresie panowania rosyjskiego - wybory do Rad Miejskich owych miast, w których o składzie magistratu zdecydowali ich obywatele.
- Wybory przeprowadzone sto lat temu, stały się ważnym elementem fundamentu, na którym potężny gmach samorządu zbudowała wkrótce Odrodzona Rzeczpospolita. Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli bez względu na narodowość i wyznanie, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej - czytamy w uchwale sejmowej.