Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Samorządowcy dyskutowali o reformie edukacji

piątek, 02 grudnia 2016 14:42 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

„Dobra szkoła” - Reforma systemu edukacji – to temat spotkania, które dziś odbyło się w Radomiu. Z samorządowcami z regionu radomskiego spotkali się Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. Podczas konferencji omówiono planowane zmiany, które wprowadzi reforma edukacji. To trzecie z pięciu zaplanowanych spotkań.
 
 

- Reforma systemu oświaty jest niezbędna do tego, by dostosować ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz podnieść poziom kształcenia młodych Polaków. Reforma ma służyć uczniom oraz społeczeństwu i gospodarce w perspektywie wieloletniej. Staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie pytania samorządowców. Pojawiały się obawy o kwestie finansowe, lokalowe. Szczegółowe dane poznamy do końca marca przyszłego roku, ale mogę powiedzieć, że reforma jest bardzo dobrze również pod kątem finansowym, podobnie jak program 500+ - powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Ministerstwo Edukacji uruchomiło stronę internetową dotyczącą reformy edukacji -  www.reformaedukacji.men.gov.pl. Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące reformy. - Reforma edukacji została przygotowana w sposób przemyślany, po licznych konsultacjach społecznych – potwierdza Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki. Dane dotyczące placówek na Mazowszu, liczby nauczycieli i uczniów prezentowała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. Uspokajała także nauczycieli, którzy obawiają się o utratę pracy

Mazowiecki Urząd Wojewódzki zaplanował pięć spotkań z samorządowcami dotyczących reformy systemu edukacji. Konsultacje odbywają się na terenie delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Warszawie.

W październiku Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowało sześć spotkań z dyrektorami samodzielnych gimnazjów, w tym z rejonu Radomia. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 300 dyrektorów. W listopadzie przedstawiciele kuratorium spotkali się także z nauczycielami samodzielnych gimnazjów rejonu radomskiego. Ponadto zaplanowano 74 spotkania informacyjne z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami w całym województwie mazowieckim. Konsultacje te rozpoczęły się 18 listopada i potrwają do 16 grudnia. Kuratorium uruchomiło także punkty konsultacyjne dla gmin i powiatów. Samorządowcy z rejonu radomskiego mogą skontaktować się z pracownikami kuratorium drogą mailową dobraszkola.radom@kuratorium.waw.pl lub telefonicznie (48) 362 05 33.

Obecnie trwają prace w parlamencie. Nowe ustawy przewidują modyfikację ustroju szkolnego oraz organizacji szkół i placówek oświatowych. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zgodnie z projektami ustaw docelowa struktura szkolnictwa obejmować będzie:
8-letnią szkołę podstawową
4-letnie liceum ogólnokształcące
5-letnie technikum
3-letnią branżową szkołę I stopnia
3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy
2-letnią branżową szkołę II stopnia
szkołę policealną