RADOM
Autyzm to nie choroba!
Porady, rozmowy i wykłady - w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia w Radomiu trwa konferencja "Zapytaj mnie o autyzm" zorganizowana w związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Autyzmu.
W środowych konsultacjach udział biorą nauczyciele, terapeuci oraz rodzice dzieci dotkniętych autyzmem. W sali konferencyjnej nie brakuje ulotek dotyczących autyzmu, sposobów terapii a także klubu rodzica JiM. Spotkanie trwać będzie do godziny 19:00, a do udziału zaproszone są wszystkie osoby, które mają styczność z osobami autystycznymi - zachęca Aneta Stańczyk - koordynator klubu rodzica JiM Radom:
Autyzm jest zaburzeniem spowodowanym mikrouszkodzeniem w mózgu. Na autyzm nie ma lekarstwa, farmakologicznie można wspomagać funkcjonowanie dziecka, jednak najważniejsza dla jego rozwoju jest terapia. Symptomy autyzmu dostrzec można już w pierwszym roku życia dziecka, dlatego tak ważna jest obserwacja. Im szybciej zaburzenie zostanie wykryte, tym wcześniej podjąć będzie można terapię, a co za tym idzie, dziecku łatwiej będzie przystosować się do otaczającej je rzeczywistości. Jakie zachowania dziecka powinny obudzić czujność rodziców? Wyjaśnia Aneta Stańczyk:
W przypadku podejrzenia zaburzeń warto skonsultować się z psychiatrą dziecięcym. Jeśli po obserwacji autyzm zostanie zdiagnozowany, obowiązkowo należy wziąć udział w terapii - podkreśla Renata Białek - mama 11-latka z autyzmem, oligofrenopedagog:
Obok terapii ważna jest również uwaga i cierpliwość rodziców. W relacjach z autystycznym dzieckiem - podobnie jak z dzieckiem w pełni sprawnym, rodzic musi wykazać się konsekwencją:
W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że dzieci autystyczne, to dzieci niegrzeczne. Jednak ich zachowanie, płacz, krzyk w stresujących dla nich sytuacjach nie są przejawami złego wychowania, ale sposobem radzenia sobie w trudnych momentach. Z niesprawiedliwą oceną kilkukrotnie spotkała się mama 6 letniego Adriana, która wzięła udział w konsultacjach. Jak podkreśla - tego typu spotkania są potrzebne - nie tylko rodzicom. Takie spotkania pomagają zwiększać świadomość tego, czym jest autyzm i w jaki sposób się przejawia:
Do udziału w spotkaniu zapraszają Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu oraz klub rodzica JiM Radom. Jak mówi Aneta Stańczyk - koordynator klubu w Radomiu, rodzice nie są pozostawieni samym sobie:
Dzieci z autyzmem cały czas przybywa. W 2011 roku w Radomiu było ich ponad 300 osób. W Europie pod kątem autyzmu diagnozowane jest średnio jedno na sto dzieci.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/20051-autyzm-to-nie-choroba#sigProGalleria5d971295e3