RADOM
Konrad Neska gościem "Bilansu Dnia"
18 osób z zatruciem tlenkiem węgla, 251 pożarów budynków mieszkalnych, 17 rannych osób i 2 ofiary śmiertelne – to statystyki straży pożarnej od początku sezonu grzewczego w Radomiu i regionie. Dane prezentował kap. Konrad Neska oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, który był gościem „Bilansu Dnia” w czwartek, 8 grudnia.
Sezon grzewczy w pełni. W tym czasie największym zagrożeniem jest tlenek węgla, groźne w skutkach może być także dogrzewanie mieszkań. - Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu, w większych dawkach śmierć przez uduszenie i dlatego jest tak niebezpieczny – podkreśla Konrad Neska.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- ból głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszności,
- trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny,
- senność,
- nudności.
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Dlatego strażacy zachęcają do instalacji niedrogich czujników tlenku węgla.
- Pamiętajmy także o zachowaniu środków ostrożności przy dogrzewaniu mieszkań, należy wyłączać te urządzenia, gdy wychodzimy z domu, nie stawiać takich urządzeń przy materiałach łatwopalnych, np. przy firance czy zasłonach – mówi Konrad Neska. Dodaje, że w tym sezonie strażacy wyjeżdżali ponad 250 razy, 2 osoby zginęły, 17 zostało rannych.
Radomscy strażacy każdego roku w sezonie jesienno i wiosenno-zimowym ostrzegają przed zagrożeniami wynikającymi z dogrzewania mieszkań.
25 października została zainaugurowana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, kampania społeczna pod nazwą "Czad i ogień - obudź czujność".
- Celem kampanii jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to każdego roku okres zwiększonej ilości interwencji strażaków w domach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych w pożarach i w skutek zatruć czadem – przestrzega Konrad Neska. Posłuchaj całej rozmowy