Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Nie daj się oszukać na zakupach

środa, 21 grudnia 2016 11:13 / Autor: Michał Kaczor
Nie daj się oszukać na zakupach
Michał Kaczor

Trwa okres przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. To czas, kiedy wiele osób decyduje się na zakup prezentów. Na kupujących w pośpiechu czyhają oszuści. 

Świąteczny sezon zakupowy w pełni. Tłok w centrach handlowych i na targowiskach, pośpiech i roztargnienie kupujących sprzyjają kradzieżom. - Płacąc za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wzmożoną ostrożność zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej. Pamiętajmy, że torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. Zwracajmy uwagę, czy wokół nas nie tworzy się tzw. „sztuczny tłok”, który jest wykorzystywany przez złodziei kieszonkowych - przestrzega Aleksandra Calik z mazowieckiej policji.

Oszuści grasują również w internecie. W ostatnim czasie  pojawiło się wiele zgłoszeń dotyczących oszustw na internetowych portalach aukcyjnych. Najczęściej dotyczą one niedostarczenia zamówionego produktu, ale zdarza się, że hakerzy wykradają dane z niezabezpieczonych komputerów. - Dbajmy o bezpieczeństwo komputera, z którego korzystamy. Zanim podamy jakieś dane poufne, w szczególności dotyczące karty płatniczej, upewnijmy się, że strona internetowa wykorzystuje protokół bezpiecznej transmisji danych. Róbmy zakupy tylko w znanych i renomowanych sklepach internetowych. Weryfikujmy wiarygodność sprzedającego. Zwracajmy uwagę na liczbę i jakość wystawianych mu komentarzy i nie dokonujmy finalizacji sprzedaży poza portalami aukcyjnymi - radzi Aleksandra Calik.

Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania i często nie da się ich uniknąć. Jeśli zdarzy się, że dojdzie do oszustwa, należy jak najszybciej poinformować policję lub, w przypadku zakupów internetowych, administratora portalu. W takim przypadku warto mieć zachowane dokumenty związane z transakcją, zapisy rozmów i korespondencję mailową. Często dzięki temu udaje się namierzyć i złapać oszusta.