Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Samorządy gotowe do reformy edukacji

piątek, 24 marca 2017 16:04 / Autor: Weronika Chochoł
Samorządy gotowe do reformy edukacji
fot. kuratorium.waw.pl
Weronika Chochoł

Do 31 marca samorządy podejmują uchwały w sprawie dostosowania sieci szkółdo nowego ustroju szkolnego. Przygotowanie gmin i powiatów do wdrożeniareformy edukacji było tematem konferencji prasowej w Radomiu, w której udział wzięli Sylwester Dąbrowski -  Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty. Samorządy regionu radomskiego na tle innych regionów województwa mazowieckiego wypadają lepiej.

Uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustrojuszkolnego przekazywana jest przez jednostkę samorządową kuratorowi oświaty,który dokonuje jej zaopiniowania. Zadaniem kuratora jest przede wszystkim ocena zgodności zaproponowanych rozwiązań zapewnienia przez samorząd możliwości realizacji obowiązku szkolnego. Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 337 uchwał z terenu województwa mazowieckiego, w tym 68 z rejonu radomskiego - wyjaśnia Aurelia Michjałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty:

Samorządy to najważniejszy partner współodpowiedzialny za funkcjonowanie systemu edukacji. To między innymi na nich spoczywa obowiązek dobrego przygotowania tej reformy - zauważa Sylwester Dąbrowski i dodaje, że samorządy dobrze radzą sobie z tym zadaniem:

Szkoły mają być przyjazne i bezpieczne, jednak przede wszystkim mają przygotowywać uczniów do wejścia na rynek pracy:

Reforma oświaty to temat, który może budzić kontrowersje i obawy, jednak Aurelia Michałowska zachęca do udziału w spotkaniach konsultacyjnych. W Kuratorium i jego delegaturach pracownicy pełnią specjalne dyżury odbywające się raz w tygodniu do godz. 18:00.

Szczegółowe informacje dotyczące reformy edukacji można znaleźć na stronieinternetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zarówno rodzice, nauczyciele oraz samorządowcy znajdą na niej odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w oświacie. Ponadto Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło specjalny adres e-mail:reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu: 22 551 24 22, na które można kierować pytania związane z reformą edukacji. Na stronie internetowej Kuratorium funkcjonuje też specjalny dział poświęcony tylko reformie edukacji.