Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Święto Ludowe w radomskim skansenie

poniedziałek, 05 czerwca 2017 19:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Każdego roku zgromadzeni pod zielonym sztandarem działacze i sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego kultywują tradycję najważniejszego święta. Podobnie i w tym roku spotkali się podczas Święta Ludowego, które odbyło się w Muzeum Wsi Radomskiej. Do Radomia przyjechali m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Kalinowski i Adam Struzik.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy świętej w zabytkowym kościele św. Doroty z Wolanowa. Liturgii przewodniczył ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu, zaś homilię wygłosił ks. Wojciech Zdon, proboszcz parafii w Krynkach:

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w najbliższych wyborach samorządowych Polskie Stronnictwo Ludowe wystawi własne listy wyborcze. - Jestem przekonany, ze podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, znajdą się na nich najlepsi kandydaci popierani przez lokalne środowiska. Najważniejszym i najcenniejszym naszym kapitałem są ludzie reprezentujący różne zawody i grupy wiekowe. To oni stanowią źródło wiedzy, pomysłów, energii organizacyjnej, doświadczenia i wiary W sukces. Ludzie stanowią partię i partia jest dla ludzi - mówił lider ludowców:

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski krytykował rząd Beaty Szydło, jak również prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego za brak zgody dla przyjęcia uchodźców:

Głos zabrał także prezes PSL w województwie mazowieckim Adam Struzik:

Święto Ludowe to jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną spuścizną. Nierozłącznie towarzyszy historii Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego początki łączą się z zaraniem Ruchu Ludowego w Polsce. Inicjatywa powołania obchodów tego dnia została podjęta 30 maja 1903 r. na posiedzeniu Rady Naczelnej w Rzeszowie – przyjęta jednogłośnie.