RADOM
Jak upiec dobry chleb?
Już w niedzielę Święto Chleba. Zajrzeliśmy do jednej z radomskich piekarni i sprawdziliśmy, jak upiec dobry chleb.
Praca piekarza wymaga wielu poświęceń. Żebyśmy każdego ranka mieli świeże pieczywo, wypieki muszą być robione w nocy.
- Praca piekarza jest bardzo ciężka. Przeważnie piekarz w Radomiu pracuje wieczorem do rana. Człowiek przyzwyczajony do spania w nocy - niestety. Piekarz jest takim zawodem, gdzie pracuje się przeważnie w nocy i jest to bardzo męczące dla organizmu. Piekarz ma taki niewdzięczny zawód, że jeżeli jest święto, on musi napiec na 2-3 dni. Piekarz nie świętuje żadnego dnia - mówi Lucjan Odzimek, kierownik piekarni Fogiel & Fogiel.
Lucjan Odzimek podkreśla, że w piekarni Fogiel & Fogiel chleb wypieka się z naturalnych składników.
- Zaczyna się od zaczątku, takich gruntów, jak kwas, później jest półkwas i kwas. Można powiedzieć, że to proces prowadzony od rana do wieczora. To metoda z pradziada. Rozczyna i z tego powstaje później chleb wieczorem na rano - mówi Lucjan Odzimek z piekarni Fogiel & Fogiel.
Cały proces zrobienia bochenka chleba trwa około 2-2,5 godziny. Trzeba mieć do tego mąkę, wodę, sól, drożdże i ewentualnie ziarna. Tłumaczy Piotr Kozicki, ciastowy.
Piec, w którym piecze się chleb musi być rozgrzany do temperatury 220-240 stopni. Żeby trafił na nasze stoły rano, cały proces rozpoczyna się wieczorem.
- Zależy wszystko od produkcji i ilości sztuk. Jeżeli jest mało, to wiadomo, że można później, ale jeżeli, tak jak my mamy około 100 produktów, to zaczynamy wieczorem, około 19 - dodaje Lucjan Odzimek.
Chleb pieczony w radomskich piekarniach wyróżnia przede wszystkim jakość - przekonuje Tadeusz Fogiel.
Najróżniejsze gatunki chleba z radomskich piekarni z pewnością pojawią się w niedzielę na Święcie Chleba. To w Muzeum Wsi Radomskiej od 10:00.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/25208-jak-upiec-dobry-chleb#sigProGalleria0b466ea1da