RADOM
100 osób rozpocznie studia medyczne na UTH
Ponad 1 600 studentów rozpocznie naukę na Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym w Radomiu. Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się 12 października w Auli Głównej Uniwersytetu przy ul. Chrobrego. To już 67 rok nauki w murach radomskiej uczelni.
Uniwersytet cały czas się rozwija i stara się z każdym rokiem coraz bardziej otwierać na studentów. W swojej ofercie ma ponad 40 kierunków i ponad 100 specjalności. W tym roku naukę w radomskiej uczelni rozpocznie ponad 1 600 studentów.
Najpopularniejszym kierunkiem w tym roku okazał się kierunek lekarski. Zgodnie z nałożonym przez Ministerstwo Zdrowia limitem, na studia stacjonarne przyjętych zostało 70 osób, na studia niestacjonarne 30. - Zainteresowanie przekroczyło najśmielsze oczekiwania władz uczelni - mówi rektor Zbigniew Łukasik:
Rektor uczelni zapewnia, że studia będą prowadzone w warunkach zapewniających najwyższy poziom kształcenia:
Większość zajęć będzie odbywać się w laboratoriach i salach wydziału, ćwiczenia w szpitalach rozpoczną się na trzecim roku. – Niewielka część zajęć z anatomii będzie się odbywała w szpitalnym prosektorium na Józefowie.
Jeszcze w ub. roku rektor UTH podpisał porozumienie ze szpitalami – przy Tochtermana i na Józefowie.
Na brak zainteresowania nie narzekają też inne kierunki:
Poza kierunkiem lekarskim, najpopularniejsze wśród studentów na studiach stacjonarnych I - go stopnia są Informatyka - Wydział Informatyki i Matematyki i Filologia angielska - Wydział Filologiczno- Pedagogiczny, następnie Pedagogika, Ekonomia, Transport i logistyka, Wychowanie Fizyczne, Pielęgniarstwo i Kosmetologia. Na studiach stacjonarnych II- go stopnia zaś Ekonomia i Pedagogika.
Najchetniej wybieranymi kierunkami studiów niestacjonarnych I-go stopnia są Elektrotechnika, Transport i logistyka oraz Mechanika i budowa maszyn oraz studiów niestacjonarnych II – go stopnia to Elektrotechnika.
Warto dodać, że zmienił się algorytm przyznawania dotacji uczelniom wyższym, w związku z tym wprowadzone zostały limity ograniczające przyjęcia na poszczególne kierunki studiów. Na zdecydowanej liczbie kierunków proponowanych w tym roku przez uczelnię limity zostały wypełnione, w niektórych przypadkach nawet przekroczone.