Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Dokumenty radomskiej AK w delegaturze IPN

czwartek, 19 października 2017 13:57 / Autor: Weronika Chochoł
Dokumenty radomskiej AK w delegaturze IPN
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Blisko 400 kart oryginalnych dokumentów inspektoratu Armii Krajowej Radom z lat 1942-1944 trafiło do radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Archiwalia stanowią jedną z nielicznych w Polsce kolekcji materiałów wytworzonych przez AK znajdujących się w zasobie archiwalnym IPN.

Kolekcja dokumentów Armii Krajowej, która trafiła do zasobu archiwalnego IPN oprócz tego, że stanowią jedną z nielicznych w Polsce kolekcji materiałów wytworzonych przez Armię Krajową znajdujących się w zasobie archiwalnym IPN, jest również jedynym tak dużym zbiorem w zasobie Delegatury IPN w Radomiu. W sumie składa się on z ok. 370 kart, które wymagają posegregowania i uporządkowania.

Archiwalia do radomskiej delegatury IPN przekazała pani Maria Krzeszowska - córka łączniczki AK: - Mama otrzymała te dokumenty żona jednego z dowódców Armii Krajowej. Ja znalazłam tę kolekcję porządkując dokumenty mojej mamy. - mówi pani Maria:

- Najważniejsze, że będą służyły wyjaśnieniu prawdziwej historii. - cieszy się pani Maria.

Radomska delegatura IPN do tej pory nie miała w swoich zasobach dokumentów z tego okresu. Pracownicy będą starali się dotrzeć do tego, dlaczego zostały one zgromadzone w ten sposób. - Nasi specjaliści będą potrzebowali trochę czasu, by zbadać dokumenty, jednak na pewno zostaną one opublikowane lub pięknie opisane. - zapewnia Danuta Pawlik - naczelnik Delegatury IPN w Radomiu.

Dokumenty pochodzą z lat 1942-1944. Wszystko wskazuje na to, że zostały zgromadzone w kancelarii inspektoratu Armii Krajowej Radom, który swoim zasięgiem obejmował powiaty: radomski i kozienicki. Archiwalia zawierają nie tylko dokumenty wytworzone w Radomiu, ale także meldunki z jednostek niższego szczebla oraz rozkazy i różnego rodzaju dokumentacja kierowana do Radomia z Komendy Głównej Armii Krajowej. Wśród materiałów znaleźć można m.in. dokument dotyczący organizacji władz polskiego Państwa Podziemnego z roku 1943, tabele kryptonimów, wnioski awansowe dla żołnierzy czy przepisy bezpieczeństwa dla łączności konspiracyjnej. Zbiór zawiera również dokumenty związane z przygotowaniami do akcji "Burza" i "Zemsta". Wśród dokumentacji znajdują się również materiały obrazujące realia społeczno-polityczne. Z dokumentami dokładnie zapoznał się Krzysztof Busse z Delegatury IPN w Radomiu:

Przekazanie materiałów wpisuje się w prowadzony przez Instytut Pamięci Narodowej program "Archiwum Pełne Pamięci". Jest on adresowany do wszystkich osób chcących uchronić od zapomnienia materiały spoczywające w rodzinnych, prywatnych zbiorach (zwłaszcza z lat 1917-1990). - Dokumentacja będzie opracowana i zdigitalizowana. Zwracamy się o kontakt z naszymi pracownikami, do wszystkich, którzy mają w swoich domowych archiwach tego typu dokumenty. - mówi Marcin Krzysztofik - p.o. dyrektora oddziału IPN w Lublinie.