RADOM
Inwestuj w siebie, przyjedź na mamografię!
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zachęca do bezpłatnych badań mammograficznych.
Rak piersi jest wśród kobiet dominującym nowotworem. Rocznie zapada na niego 14 tysięcy pań, z czego 5 tysięcy kobiet umiera. W wielu przypadkach chorobie można zapobiec. Natomiast szybkie wykrycie zmian prowadzi nawet do całkowitego wyleczenia. - Problem w tym, że profilaktyka raka piersi w Polsce nadal jest niewystarczająca. - zauważa Eleonora Moskwa z pracowni mammograficznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Dlatego w pracowni mammograficznej szpitala na Józefowie prowadzone są badania mammograficzne dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Wystarczy zapisać się i przyjść do pracowni z dowodem osobistym. Ważne jest także, by kobieta w ciągu minionych dwóch lat nie korzystała z bezpłatnych badań mammograficznych. Zapisy prowadzone są pod numerami: (48) 361-32-06, (48) 361-32-07 lub (48) 361-48-18. Można również wybrać się osobiście do zakładu radiologii MSS. Kobiety, które zdecydują się na wizytę w pracowni szpitala na Józefowie objęte zostaną kompleksową opieką. - wyjaśnia Wioletta Mantorska-Anus - kierownik zespołu techników medycznych w MSS w Radomiu:
Kobiety szukają różnych wymówek, by nie badać się. Jedną z nich jest strach przed badaniem. - Mammografia nie jest bolesna, a raczej nieprzyjemna, ale można sobie z tym poradzić! - przekonuje Eleonora Moskwa z pracowni mammograficznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu:
Badania w 95 procentach dają prawidłowe wyniki. Program profilaktyczny skierowany jest do ludzi zdrowych, którzy mają badać się w myśl zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć".
Mammografia skierowana jest do kobiet dojrzałych, jednak o zdrowie swoich piersi zadbać mogą panie w każdym wieku. nie trzeba zapisywać się, wychodzić z domu i szukać wysokiej klasy specjalistów - wystarczy badać się samodzielnie. - zachęca Wioletta Mantorska-Anus:
Prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania są również: uwarunkowania genetyczne, wczesna menstruacja i późna menopauza, stosowanie terapii hormonalnej, zła dieta czy nałogi. Ważną rolę odgrywa czas. Przy pierwszym stopniu zaawansowania choroby jest 90% szans na wyleczenie. Natomiast przy trzecim stopniu - szanse spadają do 20 procent.
O profilaktyce, konieczności regularnych badań i sposobach na walkę z rakiem w rozmowie z Weroniką Chochoł opowiedziały Eleonora Moskwa i Wioletta Mantorska-Anus z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie: