Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

To będą żołnierze!

wtorek, 21 listopada 2017 14:09 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Rozkładanie i składanie broni, udzielanie pierwszej pomocy, a także ćwiczenia z walki w bliskim kontakcie. Uczniowie szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu rozpoczęli szkolenie wojskowe w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie.

Szkoły ZDZ w Radomiu przystąpiły do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla uczniów to szansa na podniesienie swoich kwalifikacji, a także zdobycie dodatkowych punktów w rekrutacji do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Dzisiejsze zajęcia zostały podzielone na cztery grupy. Na placu odbywa się trening z musztry, mieliśmy okazję oglądać zajęcia na sali gimnastycznej z walki wręcz, z zabezpieczenia medycznego, a także zajęcia ze szkolenia strzeleckiego - mówi płk Jan Skowroń, dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Program zakłada 8 godzin szkoleń w miesiącu. W sumie uczniowie przejdą 90 godzin treningu wojskowego.

- Program przede wszystkim ma na celu kształtowanie postawy proobronnej i postawy patriotycznej wśród młodzieży, ale przede wszystkim przygotowanie ich do pracy w służbach mundurowych. Program zawiera wiele elementów, które są związane z pracą żołnierza - mówi Katarzyna Kołodziejska, dyrektor szkół ZDZ w Radomiu.

- Dla osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z wojskiem to na pewno nam się bardzo przyda. Ułatwi nam to dostanie się do wojska, policji, straży. Bardzo się cieszę, że udało mi się i biorę udział w tych szkoleniach, bo chcę iść dalej do wojska - mówi Paulina Milczarska, uczennica Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Uczniowie uczyli się rozkładać i składać karabin, ćwiczyli musztrę, udzielanie pierwszej pomocy i walkę wręcz. Tłumaczy major Ireneusz Bębenek:

Jak się okazuje, ćwiczenia z musztry wcale nie należą do najłatwiejszych:

Skomplikowane jest również rozkładanie broni. Wymaga nie tylko wiedzy, ale i precyzji:

Podstawową umiejętnością każdego żołnierza jest walka wręcz. - Żołnierz musi się obronić, jak również zaatakować. Dlatego musimy im to przybliżać w zarodkach - mówi st. sierż. Artur Klimaszewski.

Niezbędna na polu walki jest też umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Tu najbardziej liczy się szybkość podejmowania decyzji.

Program będzie trwał półtora roku. Rozpoczął się 1 września 2017 roku.